Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava bojuje o nemocnici

Česko

Radnice kontra ministerstvo - Kalousek otočil, radní chystají speciální zákon

OSTRAVA Ministerstvo financí odmítlo Ostravě vrátit její historický majetek - areál nemocnice na Fifejdách. Důvod? Zastupitelé se v ní od dubna rozhodli proplácet regulační poplatky. Nyní slibují, že se postoj ministerstva pokusí zvrátit zvláštním zákonem.

Ministr financí Miroslav Kalousek konstatoval, že město Ostrava rozhodnutím hradit zdravotnické poplatky za pacienty v nemocnici porušuje zásady právního a etického prostředí rovných podmínek. „Není možné, aby stát toto protekcionistické rozhodnutí podporoval bezúplatným převodem nemovitého majetku na úkor všech daňových poplatníků s výjimkou obyvatel města Ostravy,“ oznámilo ministerstvo. Ostrava plánuje proplácet poplatky jako první město v republice. A radní trvají na svém. Tvrdí, že spor vyřeší prostřednictvím zákonodárné iniciativy. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) hodlá prostřednictvím Moravskoslezského kraje navrhnout, aby stát zákonem vrátil nemocnici do majetku města.

Ostrava tak chce postupovat podobně jako v minulosti Brno, které se návrhem zákona postavilo proti plánovanému zrušení Úrazové nemocnice.

„Byl bych rád, kdyby to byla krajská zákonodárná iniciativa, protože poslanci, kteří pro to případně budou hlasovat v parlamentu, tak budou mít za sebou celé krajské zastupitelstvo nebo alespoň jeho část,“ uvedl Kajnar. Podle něj by zastupitelé mohli návrh řešit už na nejbližší schůzi 22. dubna.

Zástupci ostravské radnice se dlouho domnívali, že městu majetek v městské nemocnici na Fifejdách patří. Ukázalo se ale, že nemovitosti do vlastnictví města jako takzvaný historický majetek nepřešly, ale zůstaly ve vlastnictví státu. Ten ho poskytl městu do bezúplatné výpůjčky na osm let, a tu ministr Kalousek i za nynějšího sporu hodlá respektovat. Ostrava už před více než rokem uzavřela komplikovanou dohodu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Měla vyloučit jakékoli spory, proto počítala s převodem nemovitostí na stát a zpětném bezúplatném převodu na město. Právě to však nyní ministerstvo financí nechce udělat.

Pro úhradu regulačních poplatků v městském zastupitelstvu kromě komunistů a sociálních demokratů hlasovali také lidovci, které ve vládě zastupuje Kalousek. Proti byla pouze ODS.

Zatímco v městském zastupitelstvu uzavřela ODS koalici s ČSSD, v krajském zastupitelstvu je v opozici. Primátorův náměstek Lukáš Ženatý (ODS) proto včera nechtěl postoj stranických kolegů v krajském zastupitelstvu předjímat. „Jak se k tomu zachová ODS, je předčasná záležitost,“ uvedl.

Návrh usilovat o nemocnici prostřednictvím zákona však téměř jistě bude schválen i bez podpory opoziční ODS a lidovců. V čele kraje je totiž koalice ČSSD a KSČM a obě strany úhradu poplatků podporovaly v městském i v krajském zastupitelstvu.

***

Bezúplatnou výpůjčku na osm let Kalousek přes spor hodlá respektovat

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!