Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava dál bojuje se smogem

Česko

OSTRAVA Vydání místního regulační řádu, díky němuž by se ve městě za smogových situací mělo omezit vypouštění škodlivin do ovzduší, schválili ostravští radní.

Regulačními řády se však místní zdroje znečištění zřejmě začnou řídit až v příštím roce, nynější kritickou situaci to nezmění. „Firmy nyní o ekologických opatřeních pro své provozy budou teprve jednat s Českou inspekcí životního prostředí,“ řekl náměstek primátora Dalibor Madej.

V kraji je stále platný signál regulace, což znamená, že firmy s regulačními řády musí dodržovat ekologická opatření uvedená v těchto dokumentech. Množství polétavého prachu v ovzduší je výrazně nad limitem už od minulého týdne. Průměrné denní koncentrace nyní na některých místech dokonce více než trojnásobně překračují mezní hranici 50 mikrogramů na metr krychlový.

Do místního regulačního řádu jsou zahrnuty vybrané provozy společností, mezi nimiž je nejen hutní gigant a jeden z největších znečišťovatelů v regionu ArcelorMittal Ostrava, ale i Vítkovické slévárny, Ostravské opravny a strojírny, státní podnik DIAMO nebo společnost Vítkovice Power Engineering.

Město čekalo na vznik krajského regulačního řádu a vzalo si pak na starost zbývající menší zdroje znečištění, které v něm nebyly podchyceny. „Bohužel ze zákona zatím nedosáhneme na malé zdroje znečištění, což jsou hlavně ty, které se týkají vytápění, a nedosáhneme ani na lokální topeniště,“ uvedl včera MaVydání dej.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: