Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Klub ANO v Ostravě opustil další zastupitel, Macura chce jednat o nové koalici

Ostravská radnice foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v městském zastupitelstvu. Důvodem je pokračující štěpení nejsilnějšího politického klubu a vítěze komunálních voleb, hnutí ANO. Dnes ho opustil další člen, zastupitel Maxim Pachomov. Macura dnes řekl, že začne vyjednávat o nové koalici.
  14:15aktualizováno  16:40

Maxim Pachomov plánuje přejít do nově vzniklého klubu primátora Tomáše Macury (dříve ANO), který byl minulý týden vyloučen ze zastupitelského klubu ANO. Koalice tak má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu už jen 27 hlasů.

Klub zastupitelů hnutí ANO minulé úterý vyloučil Macuru a také jeho náměstkyni pro investice Zuzanu Bajgarovou. Oba v prezidentské volbě podpořili Petra Pavla na úkor jejich tehdejšího stranického šéfa Andreje Babiše, poté odešli i z hnutí a následovalo také vyloučení z klubu městských zastupitelů.

Klub ANO posléze dobrovolně opustili také náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a nyní také Pachomov.

Ostravský zastupitel Maxim Pachomov opustil hnutí ANO a vstoupil do zastupitelského klubu Nezařazení primátora Tomáše Macury.

Pachomov ČTK svůj odchod z klubu potvrdil. „Je to pravda. Asi ten nejzávažnější důvod (k odchodu) pro mě byl způsob, jakým na úterním klubu zastupitelů byl pan primátor a jeho náměstkyně odejiti ze zastupitelského klubu. To je ten nejzávažnější důvod,“ uvedl Pachomov, který byl také předsedou místní organizace hnutí ANO v Ostravě-Petřkovicích. Této funkce se rovněž vzdal.

„Do politiky jsem vstupoval v době, kdy to hnutí tady na Ostravsku mělo za lídra Tomáše Macuru, kterého jsem si vážil. Po celou dobu ty svoje schopnosti prokazoval, takže mě to rozhodnutí většiny (klubu) mrzí a nesdílím s nimi tento postoj,“ uvedl Pachomov, který potvrdil, že zvažuje vstup do zastupitelského klubu Nezařazení, který vznikl kolem primátora Macury.

Macura: Koalice padá, karty se znovu rozdávají

Macura uvedl, že začne vyjednávat o nové koalici. „Dneškem koaliční projekt padá, rozdávají se znova karty a my určitě začneme vyjednávat taky,“ uvedl primátor.

Dodal, že takové řešení si nepřál. „Domníval jsem se, že i po vystoupení z hnutí ANO zůstanu členem zastupitelského klubu, a vždycky jsem opakoval, že je pro mě jednota klubu a zachování koalice prioritou bez ohledu na moje osobní preference. Dopadlo to jinak. Myslím si, že tam hlavně v poslední fázi už hrají roli osobní ambice,“ řekl Macura, kolem něhož minulý týden vznikl nový klub zastupitelů s prozatímním názvem Nezařazení.

Podle Macury dosud k novým jednáním o koalici nebyl důvod, dosavadní měla většinu, což se nyní změnilo. „Pro nás těch možností není nekonečně mnoho, protože pro nás jsou politické síly, se kterými bychom ani teoreticky do nějaké koalice nešli,“ řekl Macura. Odmítá spolupráci s SPD a Ostravskou levicí.

Semerák: Nutné mimořádné zastupitelstvo

Lídr opozičního hnutí Ostrava Lukáš Semerák zdůraznil, že fakt, že městu vládne koalice, která nemá většinu, je podivný.

„Sedíme v první řadě a díváme se na tu ostudu. A to máme zprávy, že z ANO může ještě někdo přeběhnout. Doufám proto, že v tomto stavu nebudou radní schvalovat úvěr tři miliardy korun na koncertní síň, což mají v plánu. A také jsem přesvědčen, že by pan primátor měl svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se problém vyřešil. Nelze čekat ještě měsíc do plánovaného jednání,“ zdůraznil Semerák.

Připouští, že právě Ostravak s osmi zastupiteli může být pro každou ze stran rozhodujícím přínosem pro získání většiny. Ale odmítl říci, jestli se přiklání k hnutí ANO, nebo k Macurovi a jeho věrným. „To máte těžké. Deset let byli ANO a nyní se za dva dny nemohou tvářit, že nemají nic společného.“

Náměstek Jan Dohnal z ODS, lídr SPOLU, tedy součást koalice, považuje situaci za velmi vážnou. „Svolávám proto jednání SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a domluvíme se, jak pokračovat. Je zřejmé, že v současném složení už to možné nebude,“ podotkl Dohnal.

Na dotaz portálu iDNES.cz, jestli by SPOLU žádalo post primátora, kdyby mělo nejsilnější klub zastupitelů, Dohnal řekl, že pokud by se tak stalo, tak by nejspíše místo nárokoval. „Ale nemyslím si, že se tak stane. Tolik zastupitelů z hnutí ANO určitě neuteče,“ upozornil.

Havlíček: Nejsilnější ANO by mělo mít primátora

Koalice tak má v současnosti 27 členů, podle informací ČTK navíc není zcela vyloučeno, že by se klub ANO mohl dále štěpit. Primátora podporuje dalších pět zastupitelů.

V opozici je hnutí Ostravak s osmi mandáty, SPD se sedmi zastupiteli, Starostové pro Ostravu se čtyřmi mandáty a Ostravská levice má tři zastupitele. Vyjádření předsedkyně klubu ostravských zastupitelů hnutí ANO Hany Tichánkové a celorepublikového hnutí ANO ČTK zjišťuje.

Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka je záležitost plně v kompetenci krajského hnutí ANO. „Pokud bude chtít vedení ostravského hnutí jakoukoliv sounáležitost od nás, tak budeme rádi nápomocní,“ uvedl.

Za logické by měl, aby ANO mělo dále primátora, prioritou je však podle něj to, aby politici dále jednali v souladu se zájmy voličů hnutí. „To je důležitější než naše posty,“ dodal.

Autoři: ,