Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostrava má nové vedení města. ČSSD nahradil Ostravak

Lumír Palyza (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lumír Palyza (ČSSD). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Ostrava má nové vedení města. Zastupitelé na svém středečním zasedání odvolali dosavadní náměstky za ČSSD a ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak. Podle kuloárních informací by v nové koalici kromě stávajícího hnutí ANO a KDU-ČSL měli být nejen nově zvolení zástupci za hnutí Ostravak, ale rovněž ODS.

Původní koalice ANO, ČSSD a lidovců měla 31 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. ANO spolu s lidovci a hnutím Ostravak mají dohromady 29 hlasů, pokud se potvrdí, že je součástí koalice i ODS, bude mít nová koalice 33 hlasů. Hnutí ANO má 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

Sociální demokraté středou ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města. Náměstky a radní za ČSSD Lumíra Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Lukáš Semerák.

Situace po volbách

Už po loňských komunálních volbách byla koaliční vyjednávání v Ostravě složitá. Nejprve to vypadalo, že by mohla Ostravě vládnou právě koalice hnutí ANO a Ostravak ve spojení s ODS a lidovci, Ostravak se ale nakonec předběžně dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM. Hnutí se ale nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v městské části Poruba, a tak se nakonec na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koalice se zhruba po roce dnes rozpadla.

Po sametové revoluci komunistické vedení města v roce 1990 vystřídal nestraník (pozdější člen ČSSD) Jiří Smejkal navržený Občanským fórem, který v čele města stál až do roku 1993. Poté nastala sedmiletá éra ODS v čele s Evženem Tošenovským. Toho v roce 2000 na rok nahradil spolustraník Čestmír Vlček. Od roku 2002 až do loňských voleb byl primátorem města člen ČSSD - v letech 20002-2006 Aleš Zedník, v letech 2006-2014 Petr Kajnar. Zástupci ČSSD byli v městské radě i v době primátorů Tošenovského a Vlčka.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - AUTOMATIZACE (SEVERNÍ MORAVA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč