Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Komunisté si v Ostravě připomněli padlé. Zavlály vlajky Stalina i Sovětského svazu

Vlajky s podobiznou Stalina i bývalého Sovětského svazu se objevily v sobotu na pietní akci za padlé vojáky ve druhé světové válce v Ostravě. (30. března 2022) foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vlajky bývalého Sovětského svazu či s podobiznou Stalina se v sobotu objevily na pietní akci za padlé vojáky ve druhé světové válce, pořádané místními komunisty u Památníku Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě. K památníku mohli položit květiny i další lidé, město si 77. výročí osvobození připomnělo děkovnou bohoslužbou v kostele sv. Václava.
  20:51

„Byl jsem účastí příjemně překvapen, protože letos jsme neměli spolupořadatele,“ řekl zastupitel ostravských komunistů Josef Babka.

Návštěvníci s sebou často kromě květin přinesli také vlajky. „Stalin je součástí historie osvobození Evropy a České republiky. Někteří lidé to připomínají vlajkami s jeho podobiznou i bývalého Sovětského svazu,“ okomentoval Josef Babka.

Na události nedošlo k žádným výtržnostem, přesto ale lidé hlasitě vyjadřovali svůj nesouhlas se současnou politickou situací nebo vládou. „Našim hlavním cílem je lidem sdělit, že válku jako takovou odsuzujeme a jsme zásadně proti. Jsme stoprocentně mírová strana,“ konstatoval Josef Babka. „Jsem ale rád, že vše proběhlo v klidu, protože taková akce si zaslouží důstojnost, i když je současná situace vyhrocená.

Právě kvůli válce na Ukrajině zvolil komornější ráz oslav osvobození ostravský magistrát. „Lidé mohli u památníku také individuálně uctít památku obětí bojů, v kostele sv. Václava se v 10 hodin uskutečnila děkovná bohoslužba, která byla sloužena za ty, kdo položili svůj život za svobodu i ukončení stávajících bojů a obnovení míru,“ řekla mluvčí města Gabriela Pokorná.

Bohoslužbu připravilo město ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským.

„Tváří v tvář pokračující brutální ruské agresi na Ukrajině bych si nedokázal ospravedlnit oslavu osvobození Ostravy 30. dubna tradiční ceremonií s vojenskými symboly u Památníku Rudé armády. Úctu padlým tak letos vzdáme individuálně položením květin i bohoslužbou v kostele sv. Václava,“ potvrdil primátor města Tomáš Macura.

V Památníku Rudé armády v Komenského sadech jsou uloženy ostatky stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města. „Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. O život při ní přišly tisíce vojáků různých národností – Rusů, Ukrajinců, Gruzínců, Rumunů, Volyňských Čechů a také československých vojáků,“ poznamenala Pokorná. „Náročné a nejtěžší boje Ostravsko-opavské operace na území Protektorátu probíhaly 41 dnů a celkem téměř dva měsíce. Do bojů se zapojilo okolo 225 000 Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 000 padlo a 89 000 jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 000 vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 000 mužů a 20 000 bylo zajato.“

Význam bojů o Ostravsko podtrhává výrok adresovaný německým vojákům, který je připisován přímo Hitlerovi: „Vydáte-li Moravskou Ostravu, vydáte celé Německo.“

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč