130 let
Smog - ilustrační foto.

Smog - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Ostrava se může nadechnout, ovzduší se zlepšilo až čtrnáctkrát

Česko
  •   10:35aktualizováno  12:28
OSTRAVA - Ostrava si může oddechnout. Stav vzduchu se tam rapidně zlepšil, už v něm není takové množství prachu. Přitom ještě včera byla na některých místech situace až čtrnáctkrát horší. Také proto meteorologové poprvé vyhlásili, aby podniky kvůli prachu regulovaly výrobu. Kupodivu až ve chvíli, kdy byl na ústupu. Podniky zatím nemají povinnost výrobu omezit, takže to bylo v podstatě jedno, řekl meteorolog Jan Macoun.

"Vzduch se vyčistil, přešla fronta, začalo konečně foukat. To, co tady včera stálo a nemohlo se rozředit, se nyní rozfoukalo. Rozfoukala se i inverze. Konečně i trochu sněžilo, to má taky čistící charakter," řekl serveru Lidovky.cz meteorolog Jan Macoun z Českého hydrometeorologického ústavu. Vzduch se zlepšil v celé České republice.

Včera se koncentrace prachu ve vzduchu pohybovala například ve Věřnovicích v Moravskoslezském kraji okolo 712 mikrogramů. Dnes, okolo deváté hodiny, naměřili meteorologové největší hodnotu v Orlové, a to 56 mikrogramů.

Prach poprvé
Prach sehrál roli poprvé, smogová vyhláška platí ale již déle. Činnost podniků se kvůli ovzduší regulovala už v 80. a 90. letech, ale jen podle koncentrace oxidu siřičitého a oxidu dusíku. Větší změna nastala loni v listopadu, kdy vyšla novela této vyhlášky. "Ta umožňuje regulaci i podle zvýšené koncentrace prachu a včera se právě poprvé vyhlásila kvůli němu," řekl serveru Lidovky.cz meteorolog Macoun. Meteorologové vydali poslední omezení kvůli stavu ovzduší téměř před deseti lety.

V Moravskoslezském kraji je osm závodů. Sněmovna vyzvala vládu, aby tam řešila smogovou situaci. Znečištění tu mnohonásobně překračuje povolené limity.

Podniky výrobu ale zatím regulovat nemusí, závazná povinnost jim nastane až v polovině února. "Do poloviny ledna měli vyhláškou danou lhůtu, ve které České inspekci životního prostředí museli předložit své regulační řády," sdělil. Nyní už se čeká jen na to, než inspekce plány zpracuje. Správní lhůtu má měsíc, čas má tedy zhruba do poloviny února.  

"Snaha firem je samozřejmě do regulačních řádů příliš opatření nedávat, protože je to omezuje na výrobě a má to dopad i na zisky nebo jim mohou vznikat technické problémy," podotkl Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí. Dodal, že inspekce má naopak snahu, aby opatření byla co nejúčinnější. Proto nyní s jednotlivými firmami vyjednává, aby požadavky inspekce ve svých regulačních řádech zohlednily.

Zatím nulový dopad
Novela podle meteorologů tedy nemá zatím žádný praktický dopad, proto vyhlásili regulaci až včera v poledne, ve chvíli, kdy už byl prach na ústupu. "Byli jsme si vědomi toho, že se ta situace v noci změní, ale považovali jsme stejně za nutné toto zdůraznit, tedy že je problém, a ten by se měl řešit," řekl Jan Macoun.

"Dokud se tedy ta situace držela jen v Moravskoslezském kraji, používali jsme informační systém jen pro tento kraj. V okamžiku, kdy to začalo týkat i jiných krajů, Ústeckého, Libereckého a Středočeského, vydali jsme regulaci i pro tyto kraje," dodal meteorolog.

Autor: Michaela Těšínská
  • Vybrali jsme pro Vás