Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při výbuchu staré válečné munice v Ostravě zemřel člověk, další je zraněný

Česko

  10:11aktualizováno  17:06
V ostravské části Hulváky se krátce před 8. hodinou ranní ozvala exploze. Při výbuchu v Knüpferově ulici zemřel jeden člověk, další muž má zranění hlavy. Na místě se prováděly výkopové práce. Policie po poledni potvrdila, že vybuchla stará munice z 2. světové války. Při události zasahovaly složky IZS a pyrotechnici. Lidé evakuovaní z okolních budov se kolem 16. hodiny začali vracet domů.

Domovy museli opustit obyvatelé z okruhu asi 300 metrů. Dopoledne policie na Twitteru oznámila, že bylo evakuováno asi 50 lidí.

Domů se začali vracet okolo čtvrté hodiny odpoledne. V tu dobu policisté, kteří hlídali uzavřenou oblast, začali odjíždět. Obnovili provoz také v ulici U Koupaliště, která vede v blízkosti zasažené oblasti a přes den byla uzavřená. Na části parkovala vozidla IZS, část byla v nebezpečné oblasti kvůli blízkosti místa exploze.

Podle policejní mluvčí Evy Michalíkové byl na místo původně povolán speciální pyrotechnický robot, který měl prostor prohledat. Nakonec to ale nebylo potřeba.

„Jedna z verzí, se kterou kriminalisté pracují, je ta, že pracovník si zřejmě myslel, že se jedná o starou kanalizační trubku. Tu se rozbrušovačkou pokoušel rozřezat. Při tom nastal výbuch,“ řekla policejní mluvčí.

V Ostravě-Mariánských Horách při výbuchu v místě výkopových prací zemřel člověk. Další je zraněný. Explodovala pravděpodobně stará vojenská munice. (8. dubna 2022)

Starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus dopoledne informoval, že radnice raději zajistila ubytování pro asi 60 lidí. Tyto kapacity ale nakonec nebudou potřeba.

Na místě zasahovali policejní pyrotechnici. Odpoledne potvrdili, že vybuchla munice z druhé světové války. „Byla to letecká puma sovětské výroby, měla ráži 122 milimetrů. Nebyl to úplný výbuch, ale takzvaná deflagrace (exploze, která se šíří podzvukovou rychlostí, pozn. red.). Dohledáváme fragmenty a případnou rozbušku,“ uvedl policejní pyrotechnik Pavel Studený.

Zemřelý muž podle záchranářů utrpěl mnohočetná poranění. „Na místě jim podlehl ještě před naším příjezdem,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl. Dodal, že muži bylo 49 let.

„Na místě jsme ošetřovali jednatřicetiletého muže, předpokládáme, že šlo také o pracovníka stavby, měl poranění hlavy. Výbuch ho odhodil několik metrů. Byl při vědomí. Po ošetření jsme pacienta převezli na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava,“ dodal Humpl.

Zraněný pacient po vyšetření na vlastní žádost z nemocnice odešel. „Podstoupil celotělové CT vyšetření. Nabídli jsme mu krizového interventa a sledování na lůžku. Pacient ale hospitalizaci odmítl. Podepsal revers a nemocnici opustil,“ uvedla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská s tím, že muž má povrchová zranění.

U výkopu byli v době výbuchu tři lidé. Jeden zemřel, druhý je zraněný a třetí podle policie vyvázl bez zranění.

„Bylo to ráno, takže výbuch vzbudil skoro každého. Je dobře, že to alespoň vybouchlo přímo v tom výkopu. Samozřejmě je ale hrozné, že tam jeden člověk umřel. Zatím se šetří, co přesně vybuchlo,“ sdělil ráno krátce po výbuchu starosta Hujdus.

Podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) je dům přímo vedle výkopu neobydlený, protože se opravuje, takže evakuace se týkala domů ve vzdálenějším okolí výkopu.

Policisté evakuovali úzký okruh domů kolem výbuchu. V širším okruhu lidé v domech zůstávali. Někteří z nich se vykláněli z oken a ptali se policistů, kteří ulice hlídali, jestli budou moct odejít.

Jeden muž se z okna ptal policisty, jestli bude moct jít pro dceru do školy. Jeho dům je totiž v oblasti, do které měla veřejnost zakázaný vstup, evakuovaná ale nebyla.

Jeden ze sousedů reportérovi MF DNES řekl, že místo výbuchu je asi 20 metrů od vchodu do jeho domu. „Vzbudila mě strašná rána. Říkal jsem si, to není možné, takovou řachu jsem v životě neslyšel. Dům se zatřásl. Bál jsem se, komu se co stalo, jestli třeba nevybouchl nějaký byt. Díval jsem se venku. Ale nikde nebyl kouř, tak jsem si řekl, že dům nehoří.“

„Teď musím být na ulici, policie nás tam nechce pustit. Všechny poslali pryč, nepustí mě domů. Řekli, že neví, kdy to bude možné,“ říkal dopoledne muž.

Zhruba dvacet lidi z evakuovaných domů se přesunulo do hospody u místního hřiště. Čekaki, až se budou moci vrátit. Někteří měli s sebou i své psy.

Pracovníci místní radnice přivezli evakuovaným lidem bagety.

Policisté na místě koordinovali dopravu. Kvůli tragické události byly uzavřeny některé přilehlé cesty.

V regionu jsou nálezy nevybuchlé munice časté

Na Opavsku a Ostravsku jsou nálezy nevybuchlé munice časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území někdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. Nestává se ale, že by munice explodovala a způsobila úmrtí či zranění lidí.

Například loni 9. září policie ze stejného důvodu uzavřela část Ostravy-Poruby. Tehdy se evakuace týkala tisícovky lidí. V listopadu se situace opakovala v Plesné. Tam se evakuace týkala velké části obyvatel obvodu, ve kterém žije přibližně 1 300 lidí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat