130 let

Ostravanům vadí tajné hlasování

Česko

Nevyhráli jsme, pokračujeme. V Ostravě čekají na nabídku Plzně, nevzdávají však ani své plány na nové kulturní projekty.

OSTRAVA I slzy v očích. Tak prožívá Ostrava neúspěch v klání o titul Evropské hlavní město kultury. Nikoli výkony Baníku či problémy politiků, ale diskuse, v čem jsou v Plzni lepší než oni, vládnou od středečního večera hospodám a klubům ve městě.

Tisíce obyvatel se spontánně zapojily do příprav kandidatury – jen štafety s kolíkem nadepsaným Ostrava 2015 se zúčastnily čtyři tisícovky lidí. Na radnici leží projekty přestavby areálu výstaviště Černá louka v kulturní komplex s koncertním sálem, divadly a dalšími prostory. Celkem město do příprav kandidatury investovalo více než sedmdesát milionů korun.

Slova předsedy hodnotící komise Roberta Scotta obyvatele mrzí. A spekulují, kdo podpořil Plzeň a kdo je – rozhodovala třináctičlenná porota, z níž bylo údajně sedm členů ze zahraničí. Výsledek jejího jednání je tajný, podle neoficiálních informací se dva zahraniční porotci jednání nezúčastnili. A městem koluje názor, že Ostravu podpořili oslabení zahraniční komisaři, zatímco Plzeň ti domácí. „Není to fér, měli svůj názor zveřejnit jmenovitě,“ nese se Ostravou.

Navzájem si Ostravané posílají odkaz na televizní vystoupení jednoho z autorů plzeňské kampaně. Podle něj mu jeden z porotců naznačil, že se jim zdál ostravský projekt až příliš dokonalý.

Náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý přesto konstatoval, že v Ostravě díky kandidatuře vznikly projekty, které by jinak neměly šanci. A že by nyní město mělo dokázat, že je uskuteční. Podle něj měli jasný postup pro případ výhry i prohry a hodlají pokračovat v přípravě projektu Černá louka.

Zklamaní jsou i představitelé kultury, ale nemají o kvalitě kultury v Ostravě pochybnosti. „Kultura je v Ostravě skvělá, lidi jsou tady kulturní... a myslím si, že kultura u nás pojede dál, i když jsme ten titul nezískali, a že se můžou i Plzeňáci i Pražáci chodit k nám kulturu učit,“ tvrdí ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Také ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová věřila, že Ostrava titul získá. „Nic nekončí. Colours taky začaly na zelené louce a žádnou podporu neměly. Jediný, kdo Colours zvedl, bylo město, a jestli se takhle město bude chovat ke všem svým dobrým nápadům, tak si uhájí svoji kulturu samo a nebude potřebovat žádné berličky,“ míní Holušová.

Co bude dál, organizátoři celého projektu zatím nevědí. Konec kultury v Ostravě neúspěšná kandidatura ale rozhodně neznamená. I komise vyzvala Plzeň ke spolupráci s Ostravou. „Bližší informace o našich plánech zveřejníme počátkem příštího týdne,“ sdělila včera mluvčí týmu Ostrava 2015 Michaela Hofmanová.

Titul Evropské hlavní město kultury je nejen prestižní záležitostí pro město, znamená také příslib podpory od státu a Evropské unie. Plzeň bude mít nárok zhruba na 1,5 milionu eur z evropských zdrojů.

Česká republika bude moci svého zástupce nominovat zřejmě opět zhruba za patnáct let.

***

OSTRAVSKÝ PROJEKT S čím šlo město do boje o titul Mottem účasti Ostravy na projektu bylo Místo pro šťastný život. Projekt měl pomoci posílit pozice města v kultuře, dobudovat tamní kulturní infrastrukturu. Klíčovou investiční akcí projektu bylo vybudování Klastru Černá louka v sousedství tamního výstaviště. Na území o rozloze dvacet hektarů navrhli urbanisté urbanisticko-architektonický celek propojující kulturní a vzdělávací zařízení s bydlením. Už nyní vznikl například Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko nebo se tam rozšířil brněnský Měsíc autorského čtení.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás