Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravský tygr jede „na výpomoc“ do Zlína

Česko

OSTRAVA Desetiletý tygří samec Xeron z ostravské zoologické zahrady odcestuje dočasně do zlínské zoo v Lešné. Má tam důležitý úkol: Pomoci přivést na svět mladé.

Dojednat jeho „návštěvu“ ale nebylo nijak jednoduché. O cestě samce, který patří k největším kočkovitým šelmám světa, se rozhodovalo hned na několika místech světa. Tygři ussurijští totiž patří ve volné přírodě mezi ohrožené druhy zvířat a jsou mimo jiné součástí takzvaného Evropského záchranného programu. „Chov jednotlivých druhů řídí koordinátor, tedy odborník z některé evropské zoo, který má mimo jiné na starosti i přesuny zvířat, které se v těchto případech uskutečňují zdarma,“ vysvětlil mluvčí ostravské zahrady Stanislav Derlich.

Xeron sice opustí v domovské zahradě partnerku Maju a jejich dvě letošní mláďata, ale ta na tom vydělají: Dostanou až do návratu svého otce větší prostor pro život.

Tygr ussurijský je vůbec největší kočkovitou šelmou světa, dospělí samci mohou vážit až 300 kilogramů. „Dnes je, bohužel, zejména kvůli pytláctví na pokraji vyhubení. Obývá již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě,“ uvedl Derlich. Dodal, že v přírodě je počet tygrů odhadován na 350 kusů. Množství tygrů chovaných v zoologických zahradách tak již dnes převyšuje jejich počet ve volné přírodě.

Zvířata z ostravské zoo se do podobných programů zapojují pravidelně a také využívají jejich výhody. Zahrada například v polovině prosince poslala do dánské zoo v Givskudu i téměř dvanáctiletou samičku žirafy Rothschildovy jménem Flora. „Přestože se žirafa narodila v ostravské zoo již v roce 1997, a je již tedy dávno v plodném věku, nepodařilo se jí u nás doposud zabřeznout. Po dohodě s koordinátorem chovu žiraf bylo rozhodnuto o přemístění do Givskudu,“ uvedl Derlich. V Dánsku bude Flora pobývat s novým samcem, který je údajně největším v Evropě.

***

O cestě samce Xerona se rozhodovalo hned na několika místech světa

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!