19. března 2016 7:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostré drápky čínské pandy. V okolí Zemana a Sobotky jsou lidé s vazbou na Čínu

Prezident Miloš Zeman navštívil 24. října expozici České republiky na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman navštívil 24. října expozici České republiky na... | foto: MAFRA - David NeffMAFRA

PRAHA Na Pražském hradě a v Lánech se ladí poslední detaily před historickou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, která začne o Velikonočním pondělí. Ve Strakově akademii zase finišují jednání ohledně společných česko-čínských aktivit, které se po příjezdu zahraniční delegace oznámí. Peking se, minimálně podle zájmu české vlády, pro Prahu stává strategickým partnerem.

Pozornost nicméně přitahuje fakt, že v okolí dvou nejvýše postavených ústavních činitelů Česka se pohybují poradci z holdingu China Energy Company Limited (CEFC). Podle bezpečnostních analytiků i opozičních politiků jde o střet zájmů, ne-li riziko týkající se bezpečnosti Česka.

Asi nejdůležitější úlohu při pronikání skupiny CEFC na český trh sehrál Jaroslav Tvrdík, bývalý sociálnědemokratický ministr obrany z let 2001 až 2003. Jako prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce má zásluhy o příliv zahraničních investic, které se v posledních měsících oznamují. I on hájí zájmy CEFC. Od února zastává funkci místopředsedy představenstva evropské pobočky holdingu CEFC Group (Europe) Company a zároveň radí premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Jenže v souběhu funkcí vidí minimálně teoretická rizika exředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák. „U Číňanů bych předpokládal, že taková společnost je spojená s jejich státní správou, a ta je zase nějak propojena s nějakou tajnou službou,“ řekl LN bývalý šéf české rozvědky.

Dále v sobotních LN najdete:

  • Jen se zvukem si nevystačíme

Dnešní posluchači jsou náročnější a mnohem více využívají internet. Pořady si stahují v době, kdy na ně mají chuť. Na nás je vyrobit pro ně kvalitní obsah, říká v rozhovoru pro LN nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  • Dějepis je mnohem víc než data

Jak má v současné společenské a civilizační situaci vypadat výuka dějepisu? A především: k čemu má tento předmět sloužit?

Učitel už není výlučným nositelem informací o minulosti. Vstupuje do mozaiky různých zdrojů a také různého užívání minulosti. Přesto přežívá představa formulovaná prvně Jaroslavem Gollem, že dějiny končí padesát let před naší současností. Pokusíme se ukázat, že v dnešním světě je beznadějně neudržitelná.

  • Místo posledního odpočinku českých králů opět zazáří

Již 80 let uplynulo od dokončení finální podoby hrobky českých králů. Prostor v podzemí svatovítské katedrály byl vysvěcen v roce 1935. Nyní se do místa posledního odpočinku panovníků vypravili restaurátoři, aby mu vrátili lesk, který ztratilo v průběhu uplynulých desetiletí. Čistí historické zdivo, mříže, zábradlí, dveře i mozaiku na stěnách a klenbě. Hlavně se ale pustili do oprav sarkofágů, v nichž jsou králové a královny uloženi.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.