21. dubna 2009 8:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostře sledovaný pomník

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 51Diskuse
Zatím za plotem a ještě pod ostrahou strážníků je opravený pomník. Z obou stran má reliéf kladiva, srpu a hvězdy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatím za plotem a ještě pod ostrahou strážníků je opravený pomník. Z obou stran má reliéf kladiva, srpu a hvězdy. | foto: Lidové noviny

BRNO Nejpřísněji střežený objekt v Brně? V tomto týdnu to nemá být žádná banka, ale pomník na pohřebišti Rudé armády v Králově Poli. Ten, z něhož v létě 2007 tamní místostarosta René Pelán (ODS) nechal vybrousit symbol zkříženého srpu a kladiva. Od víkendu je tam v pozměněné podobě znovu.

Tentokrát ovšem oba symboly leží na podkladu v podobě rudé hvězdy a navíc jsou z obou stran mohyly. Radnice tvrdí, že tak podle jejich posudků odpovídají oficiálnímu symbolu Rudé armády. „Stále nesouhlasím, na nějaké broušení se ale nechystám. Spíš s právníkem jednám o žalobě a také o soudním návrhu na předběžné opatření, který by zakázal symboly odhalit,“ sdělil včera LN Pelán. Kvůli tomu se hodlá spojit s autory petice Ne novým symbolům staré totality, aby postupovali společně.

Zástupci městské policie potvrdili, že dostali požadavek na přísnější hlídání pomníku a jeho okolí. „Hlídky se tam pravidelně střídají,“ potvrdil mluvčí strážníků Zdeněk Novák. Podle neoficiálních informací se však i odpůrci radí, jak vhodně a právně čistě odhalení pomníku zabránit.

Peticí se dnes s největší pravděpodobností bude zabývat rada města – tak, jako by se musela zabývat každou jinou peticí. Žádnou převratnou změnu to však zřejmě nepřinese, radní zřejmě jen protesty vezmou na vědomí. „Osobně to nové řešení podoby pomníku podporuji, protože je podle mne rozumné. Naším úkolem je uchovávat pietu a ne měnit dějiny tím, že budeme likvidovat srp a kladivo, které měli vojáci Rudé armády na čepicích,“ míní například radní Daniel Rychnovský.

„Umístění jejich znaku na pomník neznamená to, že my to propagujeme, ale že tam leží vojáci, kteří osvobozovali Brno a my to tak vnímáme a jsme vděčni za to, že nám pomohli vymanit se z německého područí. To je zcela legitimní postoj,“ doplnil Rychnovský. Iniciátoři petice však trvají na tom, že na stěně mohyly není symbol Rudé armády, ale symbol komunistického režimu.

Odmítají posudek magistrátu, opírající se o výnos ministerstva obrany SSSR z roku 1922, podle něhož se vybrané prvky staly symbolem armády. „Srp a kladivo vždy byl symbol mezinárodního komunismu, ačkoliv jej brněnský magistrát zaměňuje se znakem Rudé armády. Tím však vždy byla prostá rudá hvězda,“ tvrdí organizátor petice.

Opravený pomník by měl být odhalen příští pondělí. Kromě zastánců jeho podoby přijde i Pelán, a to jako oficiální zástupce radnice Králova Pole. „Kytici ale položím k hrobům válečných hrdinů, ne k tomu symbolu,“ prohlásil včera.
  • 51Diskuse

Najdete na Lidovky.cz