Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostře sledovaný spisovatel

Česko

BRNO Konečně v Brně. Tak vítali odborníci, ale i čtenáři výstavu věnovanou jednomu z nejslavnějších místních rodáků: Bohumilu Hrabalovi. Osobitý spisovatel znovu ožívá před návštěvníky historických sálů Staré radnice na desítkách fotografií. Výstavu Ostře sledovaný Hrabal původně připravilo Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci. „Poměrně rozsáhlou kolekci jsme však museli kvůli prostorovému omezení redukovat. Podařilo se ale zachovat zastoupení všech tematických celků sledujících odvíjení Hrabalova života,“ upřesnila Eva Pánková z Brněnského kulturního centra, které výstavu zorganizovalo v moravské metropoli.

Návštěvníci tak mohou sledovat momentky z dětství, okamžiky soukromí na Hrabalově chatě v Kersku, vrcholné chvíle jeho života v Libni, setkání spisovatele s významnými osobnostmi i jeho stáří. Zvláštní skupinu tvoří fotografie z adaptací Hrabalových děl. Autory snímků jsou nejen renomovaní fotografové, jako například Taras Kuščynskyj či Václav Chochola, ale i anonymové, jejichž jména se ani nepodařilo zjistit.

Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout i ve smyčce promítaný film Den s Bohumilem Hrabalem, který natočil v roce 1994 Tomáš Mazal.

K ucelenému pohledu na Hrabalův odkaz přispěje na konci února festival filmových adaptací jeho děl v kině Scala. Kromě novějších filmů na něm nebudou chybět například ani Skřivánci na niti.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...