Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostřihom, srdce Uher

Česko

Maďarsko Vzdálenost z Prahy: přibližně 517km

Tři století tu bývalo hlavní město Uherska. Mohutný Dunaj obtéká skalní masiv, kde bylo centrum historické Ostřihomi, ze tří stran. Třicetitisícové město je dodnes sídlem primase maďarské katolické církve.

1 Největší katedrála

Ostřihomskou baziliku svatého Štěpána nepřehlédnete. Obrovitá klasicistní stavba z roku 1822 je největší církevní stavbou v celém bývalém Uhersku a byla postavena podle vzoru baziliky svatého Petra.

Velkolepá katedrála se stavěla až do roku 1869. Kolem katedrály je rozsáhlý areál církevních institucí včetně trosek hradu a arcibiskupského gymnázia, kde v 19. století studovala elita tehdejších Uher.

2 Most Márie Valérie

Secesní litinový most z konce 19. století je spolu s Řetězovým mostem v Budapešti jedním z nejhezčích mostů přes Dunaj. Od konce druhé světové války, kdy byl při bojích zničen, z něj zůstaly jen pilíře a obyvatelé slovenského a maďarského břehu museli přes řeku jezdit přívozem, nejbližší most byl až v Komárně. Obnoven byl až v roce 2001 za peníze EU jako symbol nových lepších vztahů mezi Slovenskem a Maďarskem.

3 Štúrovo-Párkány

Z nejjižnějšího slovenského města Štúrovo je nejpůsobivější pohled přes Dunaj na ostřihomskou katedrálu. Malé město, které se díky mizející hranici s Maďarskem bouřlivě rozvíjí, má jedno z nejhezčích termálních koupališť na Slovensku. Zdejší bazény s vodou teplou 30-36 stupňů Celsia, navíc křišťálově čistou, jsou otevřené i v zimě až do devíti hodin večer. Samo Štúrovo je pravidelnou zastávkou všech rychlíků z Prahy a Bratislavy do Budapešti.

4 Husacina

Důvodem, proč se v sychravém počasí vydat na slovensko-maďarské pomezí, je mimo jiné začátek sezony husích hodů. V pečení hus jsou Slováci a Maďaři mistry a zdejší husa s lokšemi, modrým zelím a červeným vínem patří k rodinnemu stříbru středoevropské kuchyně. Kdo nemá chuť na husu, tomu nabídnou ostřihomské hospody v uličkách pod bazilikou maďarskou klasiku: perkelt, guláš, nebo hortobáďské palačinky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!