Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostuda Sparty: tajila zdravé „marody“

Česko

Klub z Letné nasadil v přípravě tři reprezentanty, kteří neměli být fit * Ve Španělsku jim oblékl dresy s cizími jmenovkami

PRAHA Fotbalová Sparta má na krku pořádnou ostudu a nejspíš se ani nevyhne trestu. Tři své fotbalisty omluvila na přelomu týdne z reprezentace kvůli zdravotním problémům, v úterním přípravném zápase proti Petrohradu je ale poslala na trávník. A to není všechno. Svůj krycí manévr se na turnaji ve Španělsku snažila utajit.

Po úterním vítězství 2:1 nejdřív letenský klub informoval, že oba góly Sparty dal Pavel Kadeřábek. Stačilo si prohlédnout fotografie, které zveřejnil na svém webu ruský klub, a ukázalo se, že střelcem byl ve skutečnosti někdo jiný. V Kadeřábkově dresu se na fotografiích prohání Václav Kadlec. Následovaly další nesrovnalosti. S jmenovkou Jakuba Podaného za míčem pobíhal Manuel Pamič a identitu Kamerunce Martina Abeny zase převzal Tomáš Pekhart.

Není to náhoda. Zmíněná trojice měla být včera k dispozici jinde. Kadlec s Pekhartem při přátelském zápase jednadvacítky v Nizozemsku, obránce Pamič si mohl poprvé zahrát za Chorvatsko.

Svazové vedení bylo z postupu Sparty zaskočené. „Žádné náznaky, že by se hráči měli uzdravit, jsem neměl,“ reagoval pro LN šéf českého fotbalu Ivan Hašek. „Budeme se tím zabývat. A určitě se tím bude zabývat také disciplinární komise,“ prohlásil jasně.

Ani vysvětlení Sparty totiž situaci nezklidnilo. Právě naopak.

Bilič: Příště si Pamiče raději prohlédneme sami Podle letenského klubu prý totiž potíže u hráčů na začátku týdne odezněly. Kadlec a Pekhart se zbavili virózy a Pamiče přestalo trápit bolavé koleno. Trenéři je na poslední chvíli zařadili do sestavy.

„O jejich startu se rozhodlo skutečně těsně před výkopem a realizační tým pro ně neměl připravené dresy. Proto všichni naskočili do hry v dresech svých spoluhráčů,“ zdůvodňoval zvláštní rošády mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Na internetových fórech se mezi fanoušky nejčastěji zmiňovalo slovo podvod, Sparta označila celou záležitost za „mystifikaci“. Z jejího jednání je jasný motiv, který k nestandardnímu postupu vedl. Přesně za týden nastoupí poprvé proti Liverpoolu v Evropské lize, a měla tak poslední šanci vyzkoušet, jak je na očekávaný zápas připravená v kompletním složení.

Z prvních reakcí se dá usuzovat, že příliš pochopení Spartu doma nečeká. Šéf disciplinární komise Jiří Golda nejspíš kvůli tomu svolá zvláštní zasedání už před začátkem jarní části první ligy. V jakém rozmezí se mohou pohybovat tresty? V disciplinárním řádu se mluví o zastavení činnosti na dva týdny až tři měsíce, případně o pokutě. Finanční postih hrozí také samotnému klubu.

Celá kauza má kvůli účasti Pamiče mezinárodní přesah. Ze slov trenéra chorvatské reprezentace Slavena Biliče lze vyčíst rozpaky. „Sparta se k nám teď nezachovala úplně nejlépe. Příště možná budeme požadovat, aby hráč na reprezentační sraz přijel a opravu ho prohlédli naši doktoři. Nebo pojedou na kontrolu přímo za ním,“ řekl kouč ČTK po výhře nad Českem. Pamič má však dveře do národního týmu prý stále otevřené.

Aféra zanechá také stín na vztazích s vedením jednadvacítky. Jen málo pochopení má pro sparťanské jednání její trenér Jakub Dovalil. Nejdřív k němu dolétla zpráva o tom, jak Pekhart s Kadlecem leží v posteli s vysokými teplotami, včera se nestačil divit, že realita je úplně jiná. „Tohle jednání poškozuje celý český fotbal, potažmo i další kluby. Je mi z toho smutno,“ řekl Dovalil pro server Isport.cz.

***

Jak Sparta upravila svoji sestavu

Původně nahlášená sestava Sparty proti Petrohradu Zítka - Kušnír (73. Švejdík), Brabec (61. Zápotočný), Řepka, Podaný - Kadeřábek, Matějovský, Abena (58. Kerič, 73. Skalák), Vacek (55. Pavelka), Zeman - Kweuke (48. Lačný) Jak vypadala sestava Sparty proti Petrohradu doopravdy Zítka - Kušnír (73. Švejdík), Brabec (61. Zápotočný), Řepka, Pamič - Kadlec, Matějovský, Pekhart (58. Kerič, 73. Skalák), Vacek (55. Pavelka), Zeman - Kweuke (48. Lačný)

Tomáš Pekhart nastoupil s dresem číslo 38 a jmenovkou Martina Abeny

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...