Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: I deváťáci vědí o genocidě víc než Okamura a spol., obuli se v Terezíně žáci do SPD

Česko

  5:00
PRAHA/ TEREZÍN - Ještě nedokončili střední školu a už v terezínském Centru studií genocid představili vrstevníkům i široké veřejnosti expozici o holocaustu. Na převedení tábora v Osvětimi do virtuální reality či jeho prostorném 3D model pracovali několik měsíců. Díky získaným znalostem z historie pak žáci před kamerou serveru Lidovky.cz glosovali i policií šetřené výroky poslanců SPD o táboře v Letech, kvůli kterým považují téma genocidy za stále aktuální. „Snaží se na tom jen přiživit,“ tvrdí.

V jedné místnosti bývalých Dělostřeleckých kasáren v Terezíně se tvoří fronta. Studenti Gymnázia Jana Keplera čekají, až se na ně dostane řada a budou si moci nasadit brýle, přes něž si jako úplně první návštěvníci nové expozice v Centru studií genocid prohlédnou ve virtuální realitě věrný model tábora v polské Osvětimi.

Osvětim pod brýlemi

Ten vytvořili jejich vrstevníci studenti střední smíchovské průmyslové školy. Výsledky svého studijního snažení představili přímo v Terezíně v pátek 9. března, tedy v den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. Jako autoři představili vedle virtuální reality  i 3D model tábora v Osvětimi na ploše zhruba devíti metrů čtverečních. 

“Klidně vstup přímo dovnitř, do té budovy nalevo, můžeš si prohlídnout, jak to tam vypadalo,” vysvětluje gymnazistovi ani ne dvacetiletý autor aplikace a čerstvý absolvent střední průmyslové školy na Smíchově Igor Žmajlo, že si může zblízka prohlédnout počítačový model tábora, kde za druhé světové války zemřelo přes milion a půl lidí.

“Tady se zas můžete podívat, jak se tam spalo,” ukazuje pak dalším lidem v sále na obrazovce obraz z virtuální reality,  při jehož pozorování mrazí v zádech. Ukazuje, jak na dřevěných pryčnách leží vězeň, na záběru jsou pak vidět i další pohublé postavy. 

„No a když půjdeš zpátky, tam úplně na začátek, dostaneš se k hlavní bráně s nápisem Arbeit macht Frei,“ říká dále Žmajlo člověku se speciálními brýlemi na nose. V ovládání prostoru mu pomáhají další spolutvůrci debaty, tedy studenti střední průmyslové školy. Všichni si uvědomují, že nejde jen o atrakci, ale i o možnost netradičního zprostředkování informací o tématu genocidy.

Unikátní přeměna Terezína? V areálu pevnosti může vyrůst mezinárodní muzeum genocidy

Studenti se etapou druhé světové války, zejména koncentračními tábory, v poslední době intenzivně zabývali. Četli knihy, seznamovali se s výpovědmi pamětníků, poslouchali přednášky odborníků. Několikrát též navštívili i veřejnosti nepřístupné prostory tábora v polské Osvětimi. Význam studia této etapy si proto dobře uvědomují a mluví o ní s pietou. 

Také učitelé přítomných žáků a zástupci terezínského vzdělávacího centra včetně Šimona Krbce či Pavla Chalupy varují před tím, že téma může být kdykoli aktuální. I z toho důvodu je podle nich zapotřebí si události minulého století neustále připomínat. 

Výroky z SPD o Letech

Páteční zahájení výstavy bylo důkazem, že na základě studia holocaustu dokázali žáci vnímat historické i současné společenské souvislosti. “Nezvládají ani učivo deváté třídy základní školy,” komentovala pak před kamerou jedna ze studentek gymnázia výroky poslanců SPD. 

Narážela tak na momentálně policií řešená slova Tomia Okamury, Miloslava Roznera či tajemníka strany Jaroslava Staníka v souvislosti s táborem v Letech, tedy dalším místem spojeným s hrůzami druhé světové války. Rozner například hovořil o “pseudokoncetráku”, Staník zas údajně tvrdil, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“.

Přestože pedagogové v Terezíně žáky varovali před hrozbou podobně laděných politických vyjádření, sami studenti to označili za “pouhé přiživování se na nenávisti” vůči Romům či dalším skupinám a „zoufalé získávání politických bodů“. „Je mi líto, že nás potom takoví lidé reprezentují z takových vysokých funkcí,“ sdělila posmutněle jedna ze studentek pražského gymnázia.