17. dubna 2019 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osvětimany dostaly pokutu zhruba 123 tisíc za nadměrný odběr podzemní vody, mohla za to porucha vodovodu

Starosta Osvětiman Aleš Pfeffer řekl, že za nadměrný odběr vody mohla porucha na vodovodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Osvětiman Aleš Pfeffer řekl, že za nadměrný odběr vody mohla porucha na vodovodu. | foto: pixabay.com

OSVĚTIMANY (Uherskohradišťko) Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila městysu Osvětimany na Uherskohradišťsku pokutu zhruba 123 000 korun (123 465) za nadměrné množství odebrané podzemní vody v roce 2017. Roční limit 40 000 metrů krychlových vody překročil o 8231 metrů krychlových. Obec tím porušila vodní zákon, uložená pokuta nabyla 28. března právní moci, sdělila ve středu v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Starosta Osvětiman Aleš Pfeffer (nestr. za SPOZ) ve středu řekl, že za nadměrný odběr vody mohla porucha na vodovodu.

Porušení zákona zjistili inspektoři při kontrole loni v říjnu. Za každý metr krychlový vody odebraný nepovoleně navíc může inspekce udělit sankci až 70 korun. Podle ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Tomáše Augustina však v případě Osvětiman použila sníženou sazbu na spodní hranici 15 korun za metr krychlový. „Přihlédli jsme k tomu, že odběr nad limit byl způsoben zvýšeným počtem poruch - havárií, které v roce 2017 zvýšily ztráty ve vodovodní síti na cca dvojnásobek. Navíc účel odběru je zásobování obyvatelstva pitnou vodou a vodovod pro veřejnou potřebu evidentně nebyl provozován za účelem dosažení zisku,“ uvedl Augustin.

Podle Pfeffera zaznamenal městys v roce 2017 na vodovodu dvě nebo tři havárie. „Jedna z poruch nešla najít, ztrácela se nám voda z vodojemu. Bylo to prasklé na takovém místě, že voda tekla rovnou do kanálu. Trvalo to asi měsíc a půl, než jsme poruchu našli a odstranili. Mezitím jsme překročili stanovený roční odběr vody,“ řekl starosta.

Osvětimany, které mají 867 obyvatel, provozují vodovod pro veřejnou potřebu. „Napojených na něj je 770 obyvatel z Osvětiman, Újezdce a Hostějova,“ uvedla Nastoupilová. Voda pro veřejný vodovod je podle vydaného povolení odebírána ze studní a z jímacích zářezů Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka a Gotlibka.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!