Starosta Osvětiman Aleš Pfeffer (nestr. za SPOZ) ve středu řekl, že za nadměrný odběr vody mohla porucha na vodovodu.
Narovnané řeky musíme opět zvlnit. Pro krajinu jsou meandry vhodnější, jde i o podzemní vody |
Porušení zákona zjistili inspektoři při kontrole loni v říjnu. Za každý metr krychlový vody odebraný nepovoleně navíc může inspekce udělit sankci až 70 korun. Podle ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Tomáše Augustina však v případě Osvětiman použila sníženou sazbu na spodní hranici 15 korun za metr krychlový. „Přihlédli jsme k tomu, že odběr nad limit byl způsoben zvýšeným počtem poruch - havárií, které v roce 2017 zvýšily ztráty ve vodovodní síti na cca dvojnásobek. Navíc účel odběru je zásobování obyvatelstva pitnou vodou a vodovod pro veřejnou potřebu evidentně nebyl provozován za účelem dosažení zisku,“ uvedl Augustin.
Podle Pfeffera zaznamenal městys v roce 2017 na vodovodu dvě nebo tři havárie. „Jedna z poruch nešla najít, ztrácela se nám voda z vodojemu. Bylo to prasklé na takovém místě, že voda tekla rovnou do kanálu. Trvalo to asi měsíc a půl, než jsme poruchu našli a odstranili. Mezitím jsme překročili stanovený roční odběr vody,“ řekl starosta.
Osvětimany, které mají 867 obyvatel, provozují vodovod pro veřejnou potřebu. „Napojených na něj je 770 obyvatel z Osvětiman, Újezdce a Hostějova,“ uvedla Nastoupilová. Voda pro veřejný vodovod je podle vydaného povolení odebírána ze studní a z jímacích zářezů Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka a Gotlibka.