Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osvícený panovník není nejhorší řešení

Česko

Zakavkazsko je čím dál zajímavější oblast, zhodnotil pro novináře svou cestu do regionu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

* Pane ministře, proč by se mělo Česko vůbec zajímat o země Zakavkazska?

Protože se stávají hospodářsky zajímavé. Mají ekonomický růst, kterým nás v posledních letech zdaleka předčily. A pak je tu ještě energetická bezpečnost, protože tímto regionem také vede potrubí s plynem a ropou a to je pro nás důležité.

* Jak Gruzie, tak Arménie a Ázerbájdžán mají problémy s dodržováním demokracie. Hovořil jste o tom při svých jednáních tady?

Jednali jsme o tom se všemi velice otevřeně. Všichni slibují, že v tom udělají pokrok nebo že ho už dělají. Na druhé straně, řekněme to tak, Česká republika měla v budování demokracie na co navazovat, zatímco v těchto zemích začíná demokracie rokem 1990.

* Mělo by být Zakavkazsko jednou součástí Evropské unie?

Jde o to nechytat tady holuby na střeše. Buďme rádi, pokud se unie v příštích letech rozšíří o západní Balkán, pak je na řadě Turecko a Ukrajina, pak můžeme uvažovat o dalších. Já jsem pro členství zemí Zakavkazska v Evropské unii, to říkám otevřeně. Ale už budu zřejmě v té době solidních šedesát centimetrů pod zemským povrchem.

* Ázerbájdžánského prezidenta Alijeva lze označit za diktátora. Jak se vám s ním jednalo?

Já bych ho, když vidím, jak vládne, jak tu zemi vede, zařadil spíše mezi osvícené panovníky, byť ještě značně absolutistické, kteří u nás vládli před 200 lety. Znám řadu jiných politiků, kteří mají podobné pravomoce jako on a využívají jich daleko hůře. Ajako ministr zahraničí, znaje dějiny tohoto regionu, musím uznat, že osvícený panovník není to nejhorší řešení.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat