4. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Tykadlový' Smetana by dostal naši milost, tvrdí zájemci o Hrad

Na některých předvolebních plakátech pro prezidentské a krajské volby se v Olomouci objevila u hlav politiků tykadla. Ta, za která nastoupil do vězení řidič dopravního podniku Olomouce Roman Smetana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na některých předvolebních plakátech pro prezidentské a krajské volby se v Olomouci objevila u hlav politiků tykadla. Ta, za která nastoupil do vězení řidič dopravního podniku Olomouce Roman Smetana. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Představme si, že na Pražském hradě nesedí Václav Klaus, ale jeho zatím neznámý nástupce, kterého poprvé vybere veřejnost v přímé volbě. Jak by se takový prezident zachoval, kdyby mu na stole přistála žádost o milost pro Romana Smetanu, řidiče autobusu, jenž přikresloval politikům na plakátech tykadla?

Nejvyšší soud nedávno rozhodl o tom, že Smetana by si měl odpykat zbytek svého stodenního trestu za mřížemi. S kontroverzním rozsudkem se řada lidí nesmířila a žádala hlavu státu o Smetanovo omilostnění. Václav Klaus mu však prezidentský pardon neudělil.

Server Lidovky.cz proto oslovil vážné prezidentské kandidáty s dotazem, jak by se zachovali, kdyby měli o milosti pro olomouckého řidiče rozhodovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina oslovených se postavila jasně za Smetanovo omilostnění, pouze favorit voleb Jan Fischer, kandidát ODS Přemysl Sobotka a "hradní muž" Ladislav Jakl řekli jasné ne. Všichni ale svorně dodávají, že malování tykadel na hlavy politiků by rozhodně nemělo být trestně stíháno.

To Vladimír Dlouhý nebo Karel Schwarzenberg byli ve svých odpovědích oproti jiným kandidátům neurčití. Vyjadřovat se o milosti bez detailní znalosti případu podle nich není vhodné. Shodují se ale na tom, že k osvobození Smetany není žádný humanitární důvod.

Anketa

Jak byste potrestali Smetanu za pomalování plakátů?

Nijak, bylo to jen vyjádření názoru 3424
Stačila by bloková pokuta 1290
Stačily by veřejně prospěšné práce 304
Podmíněný trest na pár měsíců 65
Zaslouží si několik měsíců vězení 75
Měl by jít na rok do vězení 41
Zaslouží si ještě tvrdší trest 547

Jak odpovídali jednotliví kandidáti?

(uvádíme podle abecedního pořadí)

 • Jana Bobošíková
  Vzhledem k tomu, že pan Smetana zaplatil pokutu a tím nahradil škodu, tak bych mu v této fázi už milost udělila.
 • Jiří Dienstbier
  Panu Smetanovi bych milost udělil. Myslím si, že jeho projev protestu proti poměrům neměl být vůbec hodnocen jako trestný čin, nanejvýš měl být postižen pro přestupek a nahradit škodu, pokud vůbec vznikla. Kriminalizace pana Smetany pochopitelně podporuje naštvanost lidí, protože takováto kauza končí vězením, zatímco zjevné zlodějiny a korupce řadě vlivných lidí prochází. I můj plakát v Olomouci někdo pomaloval tykadly. Spíše mě to pobavilo, než abych vztekle podával trestní oznámení či žaloby.
Jana Bobošíková při volbě prezidenta

Jana Bobošíková

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier

 • Vladimír Dlouhý
  Mám o něm pouze informace z médií, tudíž se k tomu nemůžu relevantně vyjádřit. Předpokládám, že v případě, že bych o udělení milosti měl rozhodnout, měl bych všechny potřebné informace.
 • Jan Fischer
  V podobných případech by sice lidé neměli končit ve vězení, ale to nemůže napravovat prezidentská milost. O té lze uvažovat v případech jiného kalibru.
Ekonom Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý

Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář.

Jan Fischer

 • Táňa Fischerová
  Ano, milost panu Smetanu  bych udělila okamžitě. Pan Smetana do vězení nepatří.
 • Vladimír Franz
  Rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu řidiče Romana Smetany respektuji. Litera zákona je striktní. Nemyslím si ale, že by pan Smetana měl jít znovu do vězení. Společenská nebezpečnost toho, co udělal, je nízká, pakliže vůbec nějaká. Na nikoho svým autobusem v opilosti nenajížděl, nikoho nezranil a nic neukradl, ale vyjádřil svůj názor. A obávám se, že i náklady na celé řízení překračují způsobenou škodu. Tykadlovou taškařici je na čase ukončit. Je to šance pro moudrost prezidenta republiky.
Táňa Fischerová

Táňa Fischerová

Vladimír Franz

Vladimír Franz

 • Ladislav Jakl
  Ne, neudělil. Nevidím u něj žádné sociální či humanitární argumenty, takže taková milost by byla jen polemikou s výrokem soudu a k tomu milost sloužit nemá. Dodávám, že on nerespektoval rozhodnutí soudu o veřejně prospěšných pracích a tento vývoj si sám vybral. Proto také o milost ani nežádal. Jinou věcí je, zda za svůj původní čin měl být takto trestán. Podle mě měl dostat pokutu a zaplatit škodu na cizím majetku a ne být trestně popotahován.
 • Zuzana Roithová
  Ano, podle informací, které o celém případu mám, bych milost v tomto případě udělila.
Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

 • Klára Samková
  Podle mého názoru je odsouzení pana Romana Smetany výsledkem zbabělého právního formalismu, který je, bohužel, zásadně převažující většině aktérů našeho justičního systému vlastní. Pokud by pan Smetana byl ochoten milost přijmout (neboť jsou takoví, kteří milost přijmout nechtějí a trvají na objasnění věci), pak by u mne nemusel o milost žádat – dala bych mu ji sama.
 • Přemysl Sobotka
  Prezident by měl do nezávislého rozhodování soudů zasahovat co nejméně. Milosti bych uděloval jen ve výjimečných případech a pouze ze sociálních či zdravotních důvodů.
Klára Samková

Klára Samková

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka

 • Karel Schwarzenberg
  O žádném případu nelze rozhodovat, aniž má člověk podrobné informace. To platí třeba i o názoru, natož o tak závažném verdiktu. Milost je zcela výjimečný prostředek, a tak je třeba s ním nakládat. Celoživotně jsem hájil svobodu projevu a lidi, kteří se projevovali někdy i velmi specifickými způsoby.
 • Jan Švejnar
  „Pan profesor si dovolí na otázky odpovědět ve chvíli, kdy by vyhlásil kandidaturu,“ odpověděla serveru Lidovky.cz mluvčí kanceláře Jana Švejnara Markéta Mlíková.
Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg.

Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2010

Miloš Zeman

 • Miloš Zeman
  Až budou zavřeni všichni tuneláři, budu souhlasit i s tím, aby byli zavřeni i ti, kteří malují tykadla na volební plakáty. Do té doby nevidím důvod, proč by tuneláři měli být na svobodě a malíři malující tykadla ve vězení. Rozhodnutí soudu je samozřejmě třeba ctít. Osobně je mi však velmi líto, že se z této nevinné provokace vyvinul trestní proces.
spaŠárka Pálková, mevMartin Nevyhoštěný