Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Otakarovi T. zavolali sanitku až po půl hodině

Česko

  9:45aktualizováno  11:00
PRAHA - Kolem smrti jediného podezřelého z vraždy malé Anny zůstávají stále otazníky. Proč Otakarovi T., který se na cele pokusil o sebevraždu, zavolali sanitku až po půl hodině? Vězeňská služba vysvětlení nedala. Pevně však tvrdí: nepochybili jsme.

Vazební věznice Pankrác foto: Vězeňská služba ČR

Dozorce našel přidušeného vězně podle údajů pankráckého žaláře ve tři čtvrtě na tři nad ránem. "Neprodleně přivolal lékaře a zahájil oživovací pokusy," popisovala případ mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Dozorce však potřeboval na přivolání záchranky skoro půl hodiny. "Oznámení jsme přijali deset minut po třetí hodině, na místě jsme byli za šest minut," řekla LN mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. V takových případech jde přitom podle lékařů o každou minutu.

Čtěte více:

Přesto si vězeňská služba žádné selhání nepřipouští. Jasno o celém případu měla už pouhé dva dny po sebevražedném pokusu.

"Na základě dosavadního šetření bylo vyloučeno porušení právních předpisů," vzkázalo do médií vedení vězeňské služby v den, kdy Otakar T. podlehl následkům pokusu o sebevraždu. Pouhý týden pak potřebovali pracovníci generálního ředitelství na sepsání detailní zprávy pro ministerstvo spravedlnosti.

Vězeňská služba vyvrací spekulace k věznění Otakara T.

1. Byl na cele s agentem
Otakarovi T. přidělili jako spoluvězně cizince vietnamské národnosti zadrženého za majetkovou trestnou činnost. Neovládá češtinu a bylo tak podle vězeňské služby zřejmé, že případ zavraždění malé Anny nezná. Tato osoba prý "neměla parametry, aby hrozilo fyzické napadení" Otakara T.

2. Měl mít nepřetržitý dozor
Není to možné, neboť by byla porušena práva obviněného a některé další normy. Ze stejných důvodů nesmí být na celách nainstalované kamery.

3. Měl být umístěn do krizového oddělení
O tom rozhoduje zpráva od psychologa. Ten takový krok doporučuje zejména v případech, kdy zadržený trpí agresí nebo duševním neklidem, což nebyl případ Otakara T.

4. Měl dostat tlumící léky
Podle vězeňské služby obviněný nevykazoval známky, že by potřeboval nějaké léky. Při pohovoru s psychologem se prý naopak choval "slušně, vyrovnaně a osobně vyloučil sebevražedné záměry". Večer před pokusem o sebevraždu si četl noviny.

5. Měl sklony k sebevraždě
Sebevražedné sklony na Otakarovi T. psycholog nepozoroval a jak bylo uvedeno výše, obviněný udájně sám odmítl, že by o takovém kroku uvažoval. Ani od policie prý dozorci nedostali žádné pokyny pro zvláštní zacházení.

6. Byl kontrolován po třech hodinách
Podle vězeňské služby byly kontroly Otakara T. výrazně častější, než je tomu u jiných osob obviněných z vraždy. Bezpečnostní opatření stanovila 15minutové intervaly. Zároveň ale vězeňská služba uvedla, že na něj dohlíželi tak, aby nemohl systém kontrol vysledovat. "Zadržení mají nárok na osm hodin nepřetržitého nerušeného spánku", připomněl také generální ředitel vězeňské služby Jiří Tregler. V noci proto podle něj nelze kontrolovat, zda dotyčný skutečně spí. Do cely se nahlíží průzorem ve dveřích.

7. Neměl mít teplátky (vyrobil si z nich provaz, na kterém se oběsil)
Oblečení zadržených upravují interní předpisy, upozornili zástupci vězeňské služby.

Příliš rychlé závěry
Rychlost šetření mnohé zaráží. Šéf vězeňské služby Jiří Tregler už si vyslechl výtky od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který mu vrátil zprávu z interního šetření k dopracování.

Postup vězeňské služby se nezdá ani právním expertům. "Je překvapivé, že měla jasno o tom, že nepochybila, tak rychle," říká František Valeš, právník a spolupracovník Českého helsinského výboru, který se věnuje mimo jiné i právům vězňů.

Nevylučuje, že generálnímu ředitelství věznic pošle stížnost. "Počkáme na finální zprávu pro ministerstvo, pak uvidíme," dodává. "Vyšetřování sebevražd ve věznicích by mělo být hlubší, nejde jen o to prokázat, že byl vězeň kontrolován v zákonných intervalech," přidává se pražský advokát Jan Černý.

Ukáže až pitva
Navíc formulovat přesné závěry o okolnostech smrti není podle odborníků možné bez pitevní zprávy. "Teprve pitva může jasně prokázat, co bylo příčinou smrti. Mělo by se to vyšetřovat jako každé jiné podezřelé úmrtí a to trvá déle než týden," říká Valeš.

K tématu:

Pitevní protokol vězeňští inspektoři zatím neviděli. "Nemáme k dispozici zdravotní dokumentaci, s tou pracuje policie," říká Prunerová. A instituce odmítá i nařčení, že sebevraždu vězně prošetřila příliš rychle a nedůkladně. "Není žádná lhůta, jak dlouho má trvat interní vyšetření, liší se to případ od případu, my ale celou dobu říkáme předběžné závěry," hájí postup věznice mluvčí.

Policie zatím nemá k případu oficiální závěr. Vyšetřování stále běží. "Čekáme na výsledky pitvy. Zatím případ šetříme jako sebevraždu, nelze ale vyloučit jiné závěry," říká policejní mluvčí Andrea Zoulová.