Jak ovlivňuje státní svátek ekonomiku? Mělo by podle vás svátků přibývat?
David Marek
hlavní ekonom Patria Finance
Státní svátek ovlivňuje ekonomiku v mnoha ohledech: ten první je, že ve firmách a na úřadech se nepracuje, což pro ekonomiku znamená menší objem produkce. Druhým ohledem je, že lidé často během svátků chodí na nákupy nebo jezdí na výlety, kde utrácejí za stravu či ubytování v penzionech. A třetím faktorem je, že si lidé během svátků odpočinou, takže jsou v práci čerstvější a ekonomicky více činní. A jestli by mělo svátků přibývat? Češi jsou obecně velmi pracovití, v porovnání se zahraničím mají státních svátků mnohem méně. Ale jestli budou lidé chodit do práce, by neměl určovat stát ani svátek, ale člověk samotný.
Lukáš Buřík
analytik AWD ČR
Záleží na charakteru svátku. Jsou svátky, jako Vánoce či Velikonoce, které ekonomiku ovlivňují pozitivně, jelikož mají bezprostřední vliv na spotřebu domácností, která následně ovlivní i růst hrubého domácího produktu. Naopak u svátků, které nemají spotřebitelský charakter, lze vliv na ekonomiku jen těžko kvantifikovat. Podniky až na výjimky zpravidla zastavují výrobu, čímž ekonomika přichází o stovky milionů korun. Tato ztráta však může být částečně kompenzována zvýšenou spotřebou domácností. Jako pracující každý další svátek navíc osobně vítám.
Petr Zahradník
analytik České spořitelny
Za předpokladu, že lidé nebudou sedět doma, a vyrazí někam na výlet, kde budou využívat služby, mohou být svátky přínosné. Pokud ale zaměstnanci zůstanou doma, tak je to pro ekonomiku jednoznačně špatně. Svátky v Česku by určitě přibývat neměly.