Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Ministr dopravy Vít Bárta chce jednat se zástupci čínských stavebních firem.

Hodlá sondovat možnost jejich zapojení do stavby českých silnic a dálnic.

Inspirací je mu Polsko, kde již takový model funguje a státu údajně ušetřil část nákladů. Čína má zájem stavět u nás dálnice a ministr dopravy Vít Bárta jim to chce dovolit. Je toto rozhodnutí správné?

Nepoškodí to ekonomiku?

Karel Kříž ekonom

Já jsem rozhodně pro, jen ať je tu větší konkurence. Pokud se čínské firmy normálně přihlásí do soutěže a velmi pravděpodobně ji vyhrají, konečně se ukáže, kolik stavba dálnice má opravdu stát. V současné době jsou tu společnosti z okolních zemí, (Švédska, Rakouska a Německa) a ty stejně vyvážejí kapitál ven, takže do našeho rozpočtu z té stavby nic nejde. V Čechách je teď moc malá konkurence a trocha zvýšení jí rozhodně neuškodí. Rozhodně se nebojím poškození ekonomiky, protože ani dnes z té stavby do státního rozpočtu nic nejde. Takhle budou dálnice alespoň levnější. A nepředpokládám, že by se nějak změnilo složení pracovníků na stavbách, to budou dělat stále Češi.

Pavel Mertlík

analytik Raiffeisenbank

Takovéto rozhodnutí poškodit ekonomiku nijak nemůže. Máme otevřený trh, kde může stavět dálnice kdokoliv. Pokud vláda vyhlásí tendr a Číňané to vyhrají, pak v tom není žádný problém. Není k tomu ale potřeba žádná vládní dohoda. Také by to nemělo být tak, že Číňané tu mají nějaké přednostní právo, jak by hlavně oni mohli předpokládat, to by logicky porušovalo právo na ochranu hospodářské soutěže.

Josef Šíma

rektor CEVRO institutu, profesor ekonomie

Kdokoli u nás chce stavět dálnice, a ještě za svoje peníze, samozřejmě může. To musíme naopak vítat, a ne se tomu jakkoli bránit. Nám tady dnes chybí mobilita pracovní síly a kvalitu českých dálnic asi známe všichni, takže já jsem jedině pro. Poškodit ekonomiku to v žádném případě nemůže. Pokud by si Číňani byli ochotni dovézt vše své, tím lépe. A náš cement a naši dělníci by se alespoň mohli zapojit do něčeho přínosnějšího.

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...