Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Začátkem roku vešla v platnost novela zákona o spotřebitelských půjčkách, která umožňuje spotřebitelům vrátit úvěr do čtrnácti dnů. Některé úvěrové firmy se proto rozhodly, že přestanou nabízet leasing, protože auta po čtrnácti dnech používání samozřejmě ztrácejí svou hodnotu.

Je tato novela zákona správná? Jaký dopad bude mít na prodej nových automobilů v České republice? Jsou spotřebitelské úvěry stejně výhodné?

Jan Votočka tiskový mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů My tuto novelu samozřejmě vítáme, protože zvyšuje práva a ochranu spotřebitele. Zvláště vítáme inflační povinnost a kontrolu schopnosti splácet. Tím by se mělo zabránit krytí jednoho dluhu dalším a obecnému trendu předlužení, který si zpočátku dlužník třeba ani neuvědomuje. Chybí nám tam zákaz rozhodčích doložek, tím je spotřebitel stále ještě značně znevýhodněn. Zda a jaký vliv to bude mít na prodej aut, opravdu nevím.

Daniel Hůle Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni Srovnání spotřebitelského úvěru a leasingu je velmi komplikované, každé je vlastně trochu jiná služba spotřebiteli. Obecně je tato novela zbytečná. Je dobrá pro finančně gramotné spotřebitele, kterých je podle průzkumu ministerstva financí minimum – zhruba pět procent celkové populace. Novela řeší hlavně informovanost a možnost předčasného splacení a to samotné již bylo jen o vstřícném přístupu k zákazníkovi dříve.

Radka Mathey public relations Peugeot Pozitivum novely zákona o úvěrech vidíme v tom, že napomůže ke zprůhlednění cenových nabídek. Pro klienta je toto jednoznačně pozitivní. Jak tuto novelu přijmou leasingové společnosti, to je spíše otázka pro ně, nicméně naše partnerská společnost pro financování – PSA Finance – bude fyzickým osobám úvěry nadále poskytovat. Nedomníváme se, že tato novela nějak zásadněji ovlivní prodej vozů.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...