Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Otázky a odpovědi ke koronaviru: mohou se i v Česku zavírat města či obce?

ilustrační snímek foto: ČTK

Doporučujeme
Praha - V Česku je zhruba tisíc lůžek pro pacienty s koronavirem. Itálie hlásí stovky nakažených novým virem Covid-19, Češi by měli zvážit cestu do země. Za útěk z izolovaných lokalit jim hrozí až tři měsíce vězení.
  20:24

1. Kolik lůžek je v Česku připraveno pro možné nakažené?

V České republice je zhruba 1000 infekčních lůžek, která by bylo možné využít pro léčení pacientů nakažených novým koronavirem. „Je potřeba ale upozornit, že zhruba na půlce infekčních lůžek leží pacienti, takže pro případné nakažené je připravena ta druhá půlka,“ řekl LN epidemiolog a náměstek na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších lůžek. „Aktivovali bychom zařízení, která neslouží primárně pro infekční pacienty, a změnili bychom jejich primární smysl,“ řekl náměstek Prymula. Pokud by se nákaza u některého z Čechů potvrdila, byl by primárně převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. „Myslím si, že v tuto chvíli jsme schopni zvládnout náraz, který by eventuálně vznikl s případnou krizí,“ dodal Prymula.

2. Může Česká republika případně uzavřít zasažená města či obce?

České zákony umožňují zavřít v případě epidemie města či obce, podobně jako to učinili v severní Itálii. Podle ministra Vojtěcha by na tom spolupracovala policie nebo armáda.

„Ne více než čtyři osoby najednou v obchodě.“
Téměř prázdné nádvoří milánské univerzity.

3. Měli by Češi omezit cesty do Itálie?

Přes deset italských obcí na severu země je v izolaci. Ministerstvo zahraničních věcí českým občanům doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli. Zároveň radí před cestou do Itálie pečlivě sledovat aktuální informace a striktně dodržovat základní hygienická pravidla. „Já bych zvážil cestování do severních částí Itálie, kam jezdí Češi nyní lyžovat,“ řekl Prymula. Oblast se ze dne na den může zavřít a občané uváznou v karanténě.

„Lidé tam pak třeba 14 dní mohou neplánovaně zůstat, s tím je potřeba počítat. Itálie je poměrně striktní,“ dodal. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. V zemi podle Prymuly v současné době hrozí za pokus o útěk z izolované lokality až tři měsíce vězení.

4. Může člověk, který je klinicky vyléčen, přenášet dál koronavirus?

Pacient, který je propuštěn z nemocnice, a tím pádem už nemá klinické příznaky, může dál přenášet vir. „U lidí s nízkou imunitou skutečně může dojít k prodlužování vylučování viru do okolí,“ řekl Prymula. Taková osoba má koronavirus stále v těle a může jím nakazit i své okolí. Znamená to tedy, že člověk, který nemá viditelné symptomy, může být přenašečem.

5. Jak je připravená Správa státních hmotných rezerv na možný výskyt koronaviru v Česku?

V současné chvíli má na skladě připraveno tisíce filtračních polomasek, bioboxů, ochranných brýlí, rukavic a oděvů. „Jde o desetitisíce kusů, konkrétní číslo nesdělujeme,“ řekl LN předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Členové lékařského týmu dezinfikují ulice.

Pracovníci ve speciálních oblecích dezinfikují ulice města.

6. Co je biobox a filtrační polomaska?

Biobox je izolační komora určená pro separaci nakažených osob a filtrační polomaska je typ roušky, která chrání člověka před nákazou tím, že filtruje viry a bakterie. Filtrační masky, které má Správa státních hmotných rezerv nyní na skladě, stát koupil v roce 2017. „Jsou to masky proti ebole, které jsme v roce 2014 dodávali do Afriky,“ přiblížil Švagr. Všechno zdravotnické vybavení správa pořídila již před vypuknutím koronaviru. „Sestavování hmotných rezerv funguje tak, že každý resort sestavuje svoje vlastní krizové plány a v rámci těchto plánů vznáší požadavky na hmotné rezervy,“ vysvětlil Švagr. „Loni či letos jsme zatím žádné zdravotnické vybavení nenakupovali. Vycházíme z rezerv, které ministerstvo stanovilo pro rok 2019/2020,“ dodal.

7. Bude Správa státních hmotných rezerv zvyšovat v návaznosti na šířící se koronavirus své zásoby?

„Určitě na situaci budeme reagovat a budeme pořizovat další potřebné vybavení,“ uvedl předseda hmotných rezerv Švagr. Česko hodlá posílit státní rezervy zdravotnického materiálu pro případ, že by se nákaza v zemi objevila. „Přibližně před dvěma týdny jsme odeslali požadavek (...) na navýšení zásob zdravotnického materiálu na ministerstvo průmyslu a obchodu, které má tuto agendu v gesci,“ řekl LN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo tak učinilo tedy ještě předtím, než se v Itálii nový typ koronaviru masivně rozšířil. „Nyní s ministerstvem průmyslu a obchodu v tomto směru intenzivně komunikujeme,“ dodal Vojtěch. Podle Švagra bude ale velmi těžké požadavek ministerstva zdravotnictví splnit. „Požadavek v tuto chvíli je něco jiného než před dvěma lety, celá Evropa je vyprodaná,“ uvedl předseda hmotných rezerv.

8. Jak česká vláda reaguje na situaci v Itálii?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na čtvrtek povolá Ústřední epidemiologickou komisi. „Rozhodl jsem se, že svolám takzvanou Ústřední epidemiologickou komisi, což je meziresortní orgán, kde je i ministerstvo zahraničních věcí a další,“ uvedl. Česká republika prozatím neplánuje zpřísnit pravidla v zemi. „Opatření máme stále stejná. V rámci Evropy, na základě jednání ministrů zdravotnictví, jsou naše opatření prakticky jedna z nejpřísnějších. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,“ dodal ministr s tím, že situace v Itálii ho značně znervózňuje.

9. Může nakaženého pacienta pomoci vyléčit čínská tradiční medicína?

Na nový typ koronaviru zatím není znám lék. Lékaři využívají k léčbě třeba léky proti HIV. Podle některých čínských lékařů vedle západních léčebných metod se dá koronavirus léčit i tradiční čínskou medicínou. Experti nicméně pochybují, že by „nevědecká“ čínská medicína skutečně mohla pomoci s léčbou. „Osobně tomu nevěřím, možná to může preventivně zvýšit obranyschopnost, nicméně v momentě, kdy člověk už je nakažen, je léčba neefektivní,“ řekl Prymula. V tradiční čínské medicíně se třeba česnek pokládá za spolehlivé antidotum téměř na cokoli, a tak v jihovýchodní Asii raketově roste jeho cena. Odborníci ale jeho účinky v léčbě koronaviru vyvrací.

Záchranáři v Koreji jsou pohotovosti.

Zdravotní sestry se starají o pacienty nakažené koronavirem.

10. Může proti koronaviru pomoci alkohol?

„Staré rčení tvrdí, že je možné dezinfikovat naše hrdlo alkoholickým nápojem, já však doporučuji na to příliš nespoléhat,“ uvedl náměstek Prymula. Konzumace alkoholických nápojů může být v tomto ohledu naopak škodlivá, neboť dojde k poškození sliznice, na kterou pak může patogenní mikroorganismus snáze nasednout. „A to nemluvím o obecných rizicích alkoholu, kdy Česká republika v jeho konzumaci zaujímá nejpřednější místo na světě,“ dodal.

11. Je v Česku zapotřebí nosit roušky?

Roušky v Česku stále nejsou potřebné. „Myslím si, že zatím není doba na to, abychom je nasadili. Pokud vznikne v Česku aktuální riziko, bude to něco jiného,“ uvedl epidemiolog Prymula.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!