Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Nebezpečná droga již usmrtila jednoho člověka. V oběhu mohou být tisíce dávek

Česko

  5:00
PRAHA - V oběhu jsou možná tisíce smrtelných dávek mimořádně silného syntetického kanabinoidu. Intoxikovaných už je zřejmě 19 osob. U deseti z nich bylo potvrzeno, že se jedná o totožnou látku, u dalších osmi se to zkoumá. Jeden muž už zemřel. Další leží ve vážném stavu v nemocnici. Podle dostupných informacích oba muži kombinovali látku s alkoholem. Server Lidovky.cz sestavil přehled toho, jaké informace zatím kriminalisté sesbírali.

Nebezpečná droga, která zabíjela v Ostravě. foto: ČTK

1. KOLIK JE OBĚTÍ
V pondělí v Ostravě zemřel dvaatřicetiletý muž, který použil drogu z kategorie takzvaných syntetických kanabinoidů. Další, o čtyři roky starší, muž byl ve vážném stavu hospitalizován. 

Policisté prověřují i další otravu u šestnáctiletého chlapce, který rovněž v pondělí kouřil zatím neznámou rostlinnou hmotu a měl zdravotní potíže. Policie prověřuje, zda spolu případy souvisejí. Drogu nezletilý získal od dealera. Látku nekombinoval s alkoholem. 

Starší muži byli nalezeni okolo 17:30 ve vážném stavu v centru Ostravy. Zjistilo se, že kromě kouření syntetického kanabinoidu oba také popíjeli alkohol. Mrtvý muž měl v krvi dokonce tři procenta alkoholu, jak uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. 

Další tři osoby - taktéž z Ostravy - se dostali do kontaktu s drogou, ale podle policisty jsou „relativně v pořádku“. 

2. JAK OBĚŤ ZEMŘELA
U jednoho z lidí, kteří aplikovali drogu, mělo její užití smrtelné následky. „Dvaatřicetiletého muže nalezli bez známek života policisté, kteří u něj byli první, prováděli nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pacienta pokračovali záchranáři rozšířenou resuscitací, a to za pomoci léků, přístrojového vybavení i defibrilačních výbojů,“ uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Muž ale nakonec po zhruba hodinové snaze o oživení zemřel. 

3. JAKÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY SE VYSKYTLY U DALŠÍCH OSOB
Starší z mužů byl podle Humpla v bezvědomí. Srdce mu sice fungovalo, selhávalo u něj však dýchání. „V přetrvávajícím stavu ohrožení života byl následně po dalších úkonech transportován do ostravské Městské nemocnice, kde jej záchranáři předali do další péče týmu urgentního příjmu,“ sdělil Humpl k další osobě. 

K intoxikovanému šestnáctiletému chlapci záchranáři vyjížděli už zhruba okolo 12:30. Tou dobou měl křeče a poruchu vědomí. V době zásahu záchranářů trpěl halucinacemi a dezorientací. Po prvotním ošetření jej posádka předala do další péče dětské ambulance Vítkovické nemocnice.

„Chlapec bude odpoledne po dvoudenní hospitalizaci ve Vítkovické nemocnici propuštěn ve stabilizovaném stavu do domácí péče. Další detaily případu nemůžeme komentovat,“ řekla ČTK ve středu mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

4. JAK SE O PŘÍPADECH DOZVĚDĚLA POLICIE
Případ policie začala vyšetřovat poté, co byli v pondělí v Komenského sadech nalezeni právě dva bezdomovci v bezvědomí. Další muž policistům řekl, že jeho kamarádi upadli do bezvědomí po krátké inhalaci látky. Údajně si ale dali jen několik šluků, z cigarety tedy jen několikrát potáhli.

Kriminalisté také hovořili s bezdomovkyní, která našla v kontejneru krabici se stovkami sáčků s naporcovanou látkou, kterou poté předala dál. Údajně si však nepamatuje komu ji dala. Žena navíc tvrdí, že v kontejneru podobných krabic viděla ještě několik. Policisté tedy varují, že v oběhu může být pravděpodobně větší množství této nebezpečné drogy. „Může jít až o jednotky tisíc dávek,“ uvedl Kužel během policejního brífinku. 

„Více jsme z ní nedostali, je s ní velice těžká komunikace,“ poznamenal dále ke komunikaci se zmíněnou ženou. Přesto policie tuto informaci nechce podceňovat, rozhodla se proto varovat veřejnost. Ve veřejné výzvě také žádá občany o spolupráci, případně svědectví, pokud se někdo se syntetickým kanabinoidem setkal.

Balení marihuanové cigarety – ilustrační foto

5. JAK PROBÍHÁ VYŠETŘOVÁNÍ
Podle mluvčí policie Gabriely Pokorné byla nařízena soudní pitva zemřelého. Policie navíc spolupracuje se znalci. 

Případ momentálně zaměstnává desítky policistů kriminální policie a odborníky na drogovou problematiku včetně lidé z Národní protidrogové centrály. Policie už našla 40 dávek drogy a stíhá čtyři muže. Sdělila jim obvinění pro podezření z držení a nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

6. O JAK SILNOU LÁTKU JDE?
Chemická analýza potvrdila, že jde skutečně o syntetický kanabinoid, a to v mimořádně silné koncentraci. „Je velmi složité určit, kolik člověk může aplikovat té látky, aby mu v kombinaci s alkoholem ještě neuškodila, pokud je to vůbec možné,“ dodal ředitel Kužel. 

Užití syntetických kanabinoidů je spojeno s řadou zdravotních rizik. Syntetické kanabinoidy jsou širokou skupinou látek, nelze je účinkem srovnávat s přírodními konopnými drogami. „Syntetické kanabinoidy jsou mnohem toxičtější, některé velmi toxické. Jsou distribuovány nejčastěji ve formě rostlinné směsi nebo hmoty imitující hašiš. Nejčastěji se kouří. Mezi riziky spojenými s jejich užíváním bývají popisovány tachykardie, nauzea, zvracení, agrese, agitovanost, sebevražedné myšlenky, úzkostné a depresivní stavy, křeče a podobně,“ uvedla Renata Povolná z Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády. 

V posledních letech bylo v souvislosti se syntetickými kanabinoidy zaznamenáno několik hromadných otrav. Například v Rusku bylo v roce 2014 hlášeno více než 600 otrav včetně 15 úmrtí v průběhu dvou týdnů, rok nato byly v Polsku hlášeny stovky (více než 200 hospitalizací v průběhu jednoho týdne), a to po užití produktu s označením „Mocarz“ obsahujícího syntetické kanabinoidy.

7. CO JSOU SYNTETICKÉ KANABINOIDY
Syntetické kanabinoidy jsou látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, tedy jedna z hlavních aktivních složek konopí. Syntetický kanabinoid lze popsat jako sušenou rostlinnou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Uživatelé zpravidla tyto látky kouří. Substance se však mohou vyskytovat i v krystalické podobě. Tyto drogy jsou často prodávány jako legální alternativy zakázaných látek.

8. CO DĚLAT, POKUD JSEM SVĚDEK 
Policie apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná a drogu neužívala. Droga je velmi nebezpečná, silná a navíc je složité odhadnout množství, které si lze aplikovat. Podle něj policie v této souvislosti uvítá jakékoliv informace, které lze volat na tísňovou linku 158.

9. JAKÉ OBLASTI JSOU POSTIŽENY
Droga byla nalezena na území Ostravy. Jiné regiony zatím nejsou podle dostupných informací v ohrožení. Nelze ale vyloučit, že se dávky dostaly už za hranice slezské metropole. „Snažíme se udělat všechno pro to, abychom co nejvíce snížili fatální následky po požití této drogy,“ doplnil na závěr Kužel. 

Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové jde v Česku e o výjimečný případ. Míra užívání v obecné populaci je velmi nízká a od roku 2011, kdy byl evidován boom nabídky, je spíše klesající. Doposud tedy nebyly případy intoxikace syntetickými kanabinoidy v Česku ve větší míře rozšířeny.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat