130 let

Marek Šnajdr mezi novináři po propuštění z ostravské vazební věznice | foto: ČTK

Doporučujeme

Otázky a odpovědi: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Česko
  •   6:00
PRAHA - Vyšumí kauza uplácení poslanců výnosnými trafikami do ztracena? Jsou exposlanci ODS stále obviněni? Co nyní udělá vrchní státní zástupce v Olomouci Ištvan? Server Lidovky.cz přináší odpovědi po rozhodnutí Nejvyššího soudu, díky němuž se na svobodu dostalo trio bývalých poslanců Tluchoř, Šnajdr, Fuksa.

Koho se přelomové usnesení Nejvyššího soudu přímo dotýká?

Týká se těch, kteří byli v době, kdy podle policie mělo k uplácení třech zákonodárců (tedy že složí poslanecký mandát "výměnou" za lukrativní místa ve státem vlastněných firmách) dojít. Bývalé poslance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu už státní zástupce propustil z vazby (ČTĚTE ZDE). Stejně tak se rozhodnutí týká v rámci právní zásady "dobrodiní" i bývalého premiéra Petra Nečase - vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan řekl, že stáhne ze sněmovny žádost o Nečasovo vydání. (ČTĚTE ZDE)

Znamená to, že poslanci jsou beztrestní?

Nejvyšší soud rozhodl, že z trestního řízení má být vyňat politický projev. Co to přesně znamená? Po tom nyní pátrají státní zástupci. Ištvan v úterý večer zmiňoval možnost, že se obrátí na Nejvyšší soud, aby se upřesnilo, jaký rozsah má poslanecká imunita. Klíčová otázka pro českou společnost, zda jsou trafiky korupcí, tak zatím zůstává nezodpovězená. Ištvan ale několikrát v úterý zopakoval, že stíhání běží dál. Je ovšem možné, že nakonec půjde před soud kvůli uplácení jen dvojice Jana Nagyová, Roman Boček, zatímco čtveřice Nečas, Tluchoř, Fuksa, Šnajdr nikoliv.

Komu rozhodnutí Nejvyššího soudu nepomůže?

Zlomové usnesení

  • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

  • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

  • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

  • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Premiérově pravé ruce Janě Nagyové a Romanu Bočkovi, bývalému náměstkovi na ministerstvu zemědělství. Ti měli podle policie exposlancům úplatky nabízet. Neměli  imunitu a zůstávají ve vazbě.

Nagyová je navíc obviněná i ve druhé větvi kauzy, v neoprávněném zneužití vojenské tajné služby při sledování Nečasovy manželky, s níž se expremiér rozvádí. Spolu s Nagyovou je obviněný bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a jeden ze zpravodajců Jan Pohůnek.

Končí tím celý korupční případ?

Nejspíš ne. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu o vynětí tří exposlanců ODS z pravomoci policie a státních zástupců podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana nevyplývá, že by nebylo možné trestní stíhání vést. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," prohlásil v úterý večer Ištvan.  A ostatně i v usnesení Nejvyššího soudu se píše: "Nejvyšší soud se nemůže v rámci svého rozhodnutí dále vyjadřovat k tomu, za jakých okolností se poslanec svého poslaneckého mandátu vzdal a co jej k tomu vedlo. Takové úvahy mohou již být případným předmětem dalšího šetření orgány činných v trestním řízení"

Opustí své funkce Ivo Ištvan a Robert Šlachta?

Ivo Ištvan prohlásil, že rezignovat nehodlá. "Případná rezignace by měla být vázána na porušení nějakých konkrétních povinností a já se domnívám, že jsem žádnou konkrétní povinnost neporušil," prohlásil žalobce. K rezignaci vyzval Ištvana expremiér Nečas a nepřímo i další politici bývalé koalice. Končit podle informací serveru Lidovky.cz nehodlá ani šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. "To rozhodnutí soudu není o tom, že se něco nestalo. Ale jen že se to nemá stíhat," napsal Šlachta serveru Lidovky.cz

Může aktuální usnesení Nejvyššího soudu očistit Nečase?

Nikoliv. Nejvyšší soud vůbec neřešil zneužití vojenské tajné služby, jehož se podle obvinění dopustila pravá ruka a partnerka Petra Nečase Jana Nagyová. I když Nagyové za tento čin hrozí reálně spíše podmíněný trest, jde o politickou aféru těžkotonážního dopadu.

Autoři: Radek Kedroň, Martin Prachař
  • Vybrali jsme pro Vás