Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babišova vláda bude pokračovat dál, komunisté odešli ze sálu. Jsme úspěšní, poznamenal premiér

Andrej Babiš foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Poslanci KSČM při čtvrtečním hlasování o nedůvěře vládě jednotně odešli ze sálu a nebudou aktivně hlasovat pro nedůvěru vládě Andreje Babiše. Důvěru KSČM podle slov předsedy strany Vojtěcha Filipa nemá ani nynější vláda, ani případné vlády Pirátů a ODS.
  5:00aktualizováno  15:35

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) označil svou vládu za úspěšnou. Odmítl podezření ze střetu zájmů, za snahou vyslovit nedůvěru kabinetu vidí úsilí, aby odešel z politiky. Epidemii koronaviru se podle premiéra podařilo zvládnout navzdory opozici, která opatření vlády zpochybňovala a sabotovala s vidinou Babišovy porážky. Ministerský předseda rovněž odmítl unijní snahy o ovlivňování dění v Česku.

Při pandemii se podle Babiše ukázalo v plné nahotě pokrytectví opozice, které jde o to, aby Česko zvládlo epidemii co nejhůř. Šíření viru při první vlně vláda razantními opatřeními včas zarazila, „ale hlavně všichni jsme měli zadek sevřený strachy“, uvedl. Na rozvolnění opatření podle Babiše tlačila opozice, od října 2020 jakékoliv opatření, rozhodnutí a kroky vlády kritizovali, zpochybňovali a sabotovali mimo jiné soudními žalobami.

„Ucítili jste tu příležitost, že můžete porazit toho Babiše, na kterého jste do té doby byli krátcí. Vaším vítaným spojencem se stal covid a na tu kartu jste vsadili všechno. Vidina porážky Babiše vám dočista zatemnila mozek,“ prohlásil předseda vlády. Opozice podle něj vede proti vládě brutální, nelítostnou a nihilistickou předvolební kampaň. „Vystupujete jako spasitelé, ale ve skutečnosti nejste nic jiného než sabotéři,“ dodal

Alena Schillerová
Vláda České republiky

„My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostát,“ prohlásil Babiš za potlesku svých příznivců na adresu svých nejsilnějších politických konkurentů. „My nechceme sdílet naši zemi. My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament, nějaký zelený fanatici,“ uvedl. „Jsem svrchovaný premiér této země. Nepodléhám nikomu, jenom občanům, ti mi dali důvěru. Nikdo ze zahraničí nám do toho nebude kecat,“ dodal Babiš.

Premiér v minulosti v jedné z pasáží své knihy O čem sním, když náhodou spím psal o sdílené ekonomice. „Lidi budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty. Budete si moci přivydělat tím, co umíte, nebo tím, co máte, bez jakékoli náročné administrativy....Sdílená ekonomika sníží náklady téměř všem lidem a umožní řadě z nich pracovat pouze na snížený nebo částečný úvazek,“ napsal v roce 2017 v knize svých vizí Česka roku 2035. 

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Nedůvěra vládě? Bez komunistů nemá opozice 101 poslanců, aby pokus vyšel úspěšně

Po jeho dnešním vystoupení ve Sněmovně se na toto téma rozpoutala debata na sociálních sítích. Babiš k tomu později dodal, že mu šlo o dobrovolné sdílení. „Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta,“ reagoval Babiš na Twitteru.

Premiér rovněž obvinil své odpůrce, že ho chtějí zlikvidovat na objednávku. „Je třeba ho (Babiše) zlikvidovat, protože přišel a nekradl, dělá zdarma,“ prohlásil. Odmítl opět, že by byl ve střetu zájmů kvůli holdingu Agrofert, který vložil do svěřenských fondů, ale je jeho skutečným majitelem. Prohlásil mimo jiné, že Agrofert neovládá a neřídí a že Evropská komise, podle níž ve střetu zájmů je, nemá co vykládat české zákony.

„Menšinová vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše očividně pozbyla důvěru veřejnosti a Sněmovna na to musí jasně a srozumitelně reagovat,“ řekl při schůzi dolní komory k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš podle něho po sobě zanechá rozvrácenou zemi „po privátním experimentu, na němž vydělával miliardy ročně“.

„Vyslovení nedůvěry vládě je naše ústavní povinnost,“ zdůraznil Bartoš. Jde podle něho o krok, který by měl Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem Česka a není koncovým příjemcem jeho výhod. „Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost,“ prohlásil předseda pirátské strany.

Piráti podle něho nikdy nekritizovali kabinet bezúčelně nebo prvoplánově, nabízeli své návrhy. Hlasování o nedůvěře podle Bartoše není účelové politizování.

Bartoš vládě a premiérovi v projevu vytkl například údajný střet zájmů ministerského předsedy, jeho kauzu Čapí hnízdo, postup při koronavirové krizi, „zruinování státního rozpočtu a destrukci veřejných financí“ i plánované „předvolební dárečky“. „Vláda by se neměla chovat jako na posledním mejdanu,“ řekl.

Při hlasování o vyslovení nedůvěře vládě bude rozhodující postoj komunistů, kteří kabinet do poloviny dubna tolerovali. Komunistická strana až před polednem ohlásila, že její poslanci odejdou při hlasování ze sálu. Na twitteru potvrdil dřívější informace o očekávaném postoji klubu poslanec KSČM Jiří Dolejš. Zbytku opozice tak budou pro pád vlády chybět hlasy.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat