130 let

Otázky okolo detektorů

Česko

* Co to je hlásič požáru a jak funguje?

Jde o jednoduché zařízení, které obsahuje v jedné krabičce všechny komponenty potřebné pro spolehlivou detekci kouře a vyvolání poplachu (zvukovým signálem). Ačkoliv jejich užívání není v českých domácnostech na rozdíl od zemí západní Evropy ještě příliš rozšířeno, jde o finančně dostupné zařízení s jednoduchou instalací (např. pomocí vrutů). Cena se pohybuje v řádech stovek korun. Lze jej pořídit již od 200-300 Kč. Hlásič požáru funguje autonomně, tedy nezávisle na jiných zdrojích energie, stačí mu běžné baterie. Čidla hlásiče včas detekují kouř z požáru a silným akustickým signálem na něj upozorní. Je důležité si uvědomit, že tři ze čtyř obětí požárů neuhoří, ale zemřou kvůli nadýchání se toxických zplodin. Kouř je rychlejší a tišší než oheň a i malý požár dokáže po pár minutách zaplnit byt vysoce toxickými zplodinami, které mohou být již při několika vdechnutích smrtící.

* Jaký typ hlásiče požáru je povinný a kde ho lze koupit?

Zařízení musí odpovídat technickým normám. Měla by tedy na něm být značka CE, která garantuje, že výrobek odpovídá evropským harmonizovaným normám. Důležité je kupovat výrobek se srozumitelným návodem na instalaci a použití v českém jazyce. Hlásiče požáru lze zakoupit např. v hobbymarketech. Bohatý zdroj informací o prodejcích je rovněž internet, např. HZS Moravskoslezského kraje zveřejňuje na www.hzsmsk.cz aktualizovaný a otevřený seznam prodejců hlásičů požáru.

* Jaké stavby musí být vybaveny hlásičem požáru a kde má být toto zařízení umístěno?

Hlásič požáru musí být umístěn ve vchodové části bytu. V rodinném domě, kde je více bytů, a u mezonetových bytů by mělo být zařízení umístěno v nejvyšším místě společné chodby nebo prostoru. Jde-li o byt v rodinném domě s podlahovou plochou větší než 150 m2, musí být hlásič požáru umístěn také v jiné vhodné části bytu. V bytovém domě musí být hlásičem požáru vybaven každý byt, přičemž by měl být umístěn v části bytu vedoucí směrem do únikového prostoru. Jde-li o byt s podlahovou plochou větší než 150 m2 nebo mezonetový byt, pak musí být umístěn ještě další hlásič požáru v jiné vhodné části bytu. Hlásič je povinný i v ubytovacích zařízeních, kde nejsou požadavky na vybavení elektrickou požární signalizací. Hlásič požáru musí být umístěn v každém pokoji pro hosty, společných prostorách a v části vedoucí k východu z domu, pokud nejde o chráněnou únikovou cestu. To samé platí i pro stavbu školského zařízení určeného pro ubytování nebo pro prostor určený pro ubytování ve stavbě školského zařízení. Stavba sociální péče, na kterou se nevztahuje požadavek na zajištění elektrickou požární signalizací, musí mít hlásič umístěn v každé ubytovací jednotce a v části vedoucí k východu z domu, pokud nejde o chráněnou únikovou cestu. Povinnost umístit hlásič se týká také stavby ubytovacího zařízení staveniště. Hlásič požáru musí být umístěn v každém pokoji určeném pro ubytování osob a v části vedoucí k východu z ubytovacího zařízení staveniště.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás