Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otcova tvrdá ruka

Česko

Michael Jackson se z dětské pěvecké hvězdy rovnou přehoupl do pozice světové megastar a kontakt s běžnou realitou ho minul. Není divu, že se to odrazilo i na jeho partnerských vztazích a určité celoživotní naivitě.

Michael Joseph Jackson pocházel z početné rodiny, narodil se jako sedmé z devíti dětí. Se čtyřmi bratry (Jackie, Tito, Jermaine a Marlon) vystupoval už od čtyř let ve skupině Jackson 5, která ukončila aktivní hraní v roce 1990; Michael s nimi naposledy vystoupil v prosinci 1984. Jako zpěváci se živili i jeho ostatní sourozenci – bratr Randy a sestry Rebbie, La Toya a Janet. Právě nejmladší sestra Janet byla tou, která po Michaelovi nejvíce proslula, v 80. a 90. letech kralovala popovým a rhythm&bluesovým hitparádám. V roce 1995 spolu s Michaelem nazpívala úspěšný duet Scream. O dva roky starší La Toye pro změnu Michael v roce 1980 produkoval album.

Drsná výchova Celé dětství všech sourozenců bylo poznamenáno tvrdou výchovou ze strany otce. Ten po letech i přiznal, že své děti často fyzicky trestal.

„Vyplácel jsem ho rákoskou a páskem. Nikdy jsem ho ale nemlátil. Když někoho mlátíte, tak holí,“ prozradil Jackson senior v roce 2003 šokovanému publiku v pořadu Louis, Martin and Michael, který odvysílala britská televize BBC 2. Velkým zlomem v Jacksonově kariéře byl proto rozchod s otcem, ke kterému došlo po setkání s producentem Quincy Jonesem. Zpěvák se s ním potkal při natáčení muzikálu The Wiz. Jones pak produkoval nejslavnější a komerčně nejúspěšnější alba.

Od raného mládí se bránil veškerým dotazům na svou sexuální orientaci a důrazně vyvracel podezření z homosexuality. Označení „věčného dítěte“ se však nikdy nezbavil. Všechny Michaelovy ženy První zmínka o partnerce se v tisku objevila v roce 1979, kdy zpěvákovi bylo jednadvacet a údajně se scházel s tehdy šestnáctiletou herečkou Tatum O’Nealovou. Ve své knize Moonwalker se později přiznal, že byl do Tatum velmi zamilovaný. Po několika dalších románcích se v roce 1993 hodně spekulovalo o jeho vztahu s herečkou Brooke Shieldsovou.

Už v květnu 1994 se Michael po ani ne půlroční známosti poprvé oženil s právě rozvedenou Lisou Marií Presleyovou. Manželství s Elvisovou dcerou však dlouho nevydrželo. Po roce a půl se rozešli a Michael se prakticky okamžitě znovu oženil se zdravotní sestrou Debbie Roweovou, s níž měl následně syna Michaela Josepha Prince I. (1997) a dceru Paris Michael Katherine (1998, jméno Katherine dostala po Michaelově matce).

S Roweovou se seznámil už v polovině 80. let, kdy pracovala u plastického chirurga, který mu upravoval vzhled. Ani toto manželství se ale nevydařilo – už pár týdnů po svatbě začali oba žít odděleně a po třech letech se rozešli.

Po rozvodu v roce 1999 Roweová nechala údajně za odstupné děti v otcově péči. Poté co byl v únoru 2004 zadržen kvůli podezření ze sexuálního zneužívání, začala usilovat o svěření dětí do svého opatrovnictví. Když vypovídala před soudem kvůli Jacksonovu obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilého chlapce, mimo jiné ale uvedla, že Jackson byl „dobrým otcem, skvěle zacházel s dětmi, dával ostatním přednost před sebou“.

Třetí dítě, Prince Michaela II., porodila Jacksonovi v roce 2002 náhradní matka, s níž se údajně nikdy nesetkal. Co se nyní stane se třemi Jacksonovými potomky, musí rozhodnout soud. Prakticky všechny Jacksonovy partnerky s odstupem přiznávají, že ačkoliv s ním nebyly schopny vydržet, mají k němu trvale pozitivní vztah a svým způsobem ho stále mají rády.

***

MICHAEL JACKSON

29. 8. 1958 narozen v Gary (Indiana) do nemajetné rodiny

30. 11. 1982 vydává Thriller, nejprodávanější album vůbec

25. 3. 1983 představuje slavný tanec moonwalk

20. 3. 1991 podepisuje miliardovou smlouvu se Sony

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!