PRAHA „Jsem tu ze zoufalství nad tím, že jsem pět let neviděla svoji vnučku,“ říká Zdenka Jedličková. Soud sice řekl, že její syn může být s dítětem každý druhý víkend, bývalá snacha ale rozhodnutí bojkotovala. A nebylo síly, která by ji donutila verdikt soudu respektovat. „Psala jsem na všechny strany, marně,“ stěžuje si žena.
Paní Jedličková tak několika mužům, kteří stáli s transparentem „Stop diskriminaci tatínků“ před ministerstvem, rozumí. A protože bydlí v sousedství, neváhala se k nim aspoň na chvíli připojit. Sdružení, pojmenované podle paragrafu 213 trestního zákona (neplacení výživného) chce dosáhnout toho, aby neplacení alimentů přestalo být trestný čin. Řada jeho členů má zároveň za to, že otcové jsou v Česku diskriminováni. Po rozvodu se často nemohou se svými dětmi stýkat tak, jak by si přáli.
„Chci syna vychovávat, ne si ho jednou za čtrnáct dní půjčovat na pár hodin,“ vysvětluje Petr Novák, jeden z demonstrujících otců, co ho přivedlo před ministerstvo. Když se manželka se sedmiletým Tomášem odstěhovala, snažil se s ní proto dohodnout na střídavé péči. Zpočátku prý váhala, pak ale řekla ne. „Zákon říká, že na střídavé péči se partneři musí dohodnout. Když se nedohodnou, svěří ho soud do péče jednomu z nich,“ kritizuje Novák. „Tím vyvolává souboj, buď ty, anebo já. Devadesát procent těch soubojů vyhrávají matky. Tak proč by se se mnou snažila dohodnout?“
Impulzem, který spustil demonstrace otců z K 213, bylo jmenování ředitelky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Advokátka Lenka Pavlová je pro ně nepřijatelná. Předseda sdružení Jiří Fiala ji totiž zná ze svého sporu o syna. Poprvé hájila zájmy jeho bývalé manželky, když byl obviněn z únosu svého tehdy čtrnáctiletého syna poté, co s ním odjel na víkend k rodičům. Podruhé se potkali u štrasburského soudu, když úspěšně žaloval český stát, že matku nedokázal přimět, aby mu syna „půjčovala“.
„Úřad by měl hájit práva obou rodičů,“ vysvětlil Fiala, proč nechtějí Lenku Pavlovou na místě ředitelky. Minulý týden blokovali otcové vstup do „jejího“ brněnského úřadu. Včera se přesunuli před Nečasovo ministerstvo. „Budeme tu, dokud pan ministr Lenku Pavlovou neodvolá a nám se neomluví. Řekl, že jsme hulváti, sexisti, sprosťáci a agresoři,“ prohlásil včera před vchodem ministerstva Fiala.
Také ministr Nečas však včera žádal omluvu. Pro změnu za urážky žen, kterých se dopustili aktivisté z K 213. Nečasův mluvčí Jiří Sezemský dokonce přinesl „invektivy sdružení K 213“ novinářům sepsané. Invektiva na adresu nové ředitelky Lenky Pavlové například zněla: „feministická kráva bude hájit naše děti“.
„Chápu, že ti otcové mají za sebou nějakou bolestnou zkušenost,“ řekl mluvčí Sezemský. „Ale jejich problémy nemají s prací ministerstva žádnou přímou souvislost. Nemůžeme posuzovat, jak soudy v jejich případě rozhodly.“
Sezemský sice zdůraznil, že o „personálních otázkách“ ministr s nikým jednat nebude a s lidmi, kteří „vulgárně útočí na ženy“ se už vůbec bavit nehodlá. Jedno se přesto demonstrujícím otcům povedlo: přitáhnout pozornost k právům dětí a otců. „Chceme se o těch věcech bavit,“ řekl Sezemský. Náměstek Marián Hošek, který nepozorován prošel skupinou otců, dodal: „Jednou z možností je mediace, povinný pokus dohodnout se ještě před soudem. Na tom se pracuje.“
Impulsem k protestům otců bylo jmenování Pavlové šéfkou Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí