Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otec a Vlajka? Byl stejný národovec jako Klaus jr., píše Schwarzenberg

Prezidentská superdebata - Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská superdebata - Karel Schwarzenberg | foto: MAFRA: DAN MATERNA

PRAHA Karel Schwarzenberg se opět ohradil vůči útokům Václava Klause mladšího. Ten kromě dalšího tvrdí, že předválečné spojení otce prezidentského kandidáta s hnutím Vlajka svědčí o jeho nacionalistické a protižidovské minulosti. Schwarzenberg to označil za nesmysl.

Prezidentův syn mimo jiné obvinil Schwarzenbergova otce ze snahy zlikvidovat druhou republiku. Prý cestoval za Goebbelsem do Berlína s plánem projednat likvidaci druhé republiky a vytvořit měnovou unii s Německem. I to je podle Schwarzenberga výmysl. "Je pravda, že otec byl coby student ve Vlajce. Vystoupil ale, když se schylovalo k okupaci. Bylo to během mobilizace 1938. Narukoval tehdy jako důstojník Československé armády v rámci mobilizace na Slovensko," píše na blogu Aktuálně.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


Krátce poté, co na veřejnost prosákly informace o kolaboraci Vlajky, Schwarzenbergův otec z hnutí vystoupil. Klaus junior se tak podle prezidentského kandidáta mýlí i v tomto ohledu. "To, že byl v mládí v této organizaci, bylo možná proto, že byl stejně zuřivý národovec jako je dnes Václav Klaus mladší. Na Mirovicku a Miloticku je ještě dost lidí, kteří pamatují, jak můj otec bojoval proti nacismu. Aktivně se účastnil odboje a byl to on, kdo tam zahájil a vedl povstání," argumentuje Schwarzenberg.

Vrací se i k faktu, že jeho tchán byl nacista, s čímž prý jeho manželka nesouhlasila. "Když jsem ji představoval svým rodičům, měl jsem docela strach. Otec mi ale tehdy řekl: Rodiče si nevybíráme. Nebudeme podle jejich skutků soudit děti tak, jako to dělají komunisté a nacisté," přibližuje Schwarzenberg.

V textu reaguje i na Klausovy posměšky kvůli zpěvu české hymny. "Chtěl bych říci, že Kde domov můj jsem samozřejmě zpíval už odmalička, tedy dávno před tím, než se Václav Klaus mladší vůbec narodil. V té době se ještě zpívalo i Nad Tatrou sa blýska, neboť jsme byli Československá republika. Že zpívám falešně, vím, dobrý zpěvák jsem nikdy nebyl. To snad ale není měřítkem vlastenectví," brání se.

Václav Klaus mladší.

Václav Klaus mladší.

Klaus mladší, ředitel gymnázia PORG, za svoje útoky na Schwarzenberga schytal kritiku ze všech stran. Vše odstartoval e-mail vydavatelství MAFRA, aby mu neposílalo žádné nabídky inzerce. "Inzerujeme jen v nezávislých médiích, nikoli pobočkách volebních štábů,“ žádal v něm a na závěr připojil narážku na Schwarzenbergovo nevydařené podání české hymny: "S pozdravem ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“.

Později se pak prezidentův syn snažil poukázat na kolaborantskou minulost Schwarzenbergových předků. Šéf správní rady školy Martin Roman to označil za krajně nevhodné, proti Klausovi se postavili studenti i učitelé PORGu.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...