Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otec a Vlajka? Byl stejný národovec jako Klaus jr., píše Schwarzenberg

Prezidentská superdebata - Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská superdebata - Karel Schwarzenberg | foto: MAFRA: DAN MATERNA

PRAHA Karel Schwarzenberg se opět ohradil vůči útokům Václava Klause mladšího. Ten kromě dalšího tvrdí, že předválečné spojení otce prezidentského kandidáta s hnutím Vlajka svědčí o jeho nacionalistické a protižidovské minulosti. Schwarzenberg to označil za nesmysl.

Prezidentův syn mimo jiné obvinil Schwarzenbergova otce ze snahy zlikvidovat druhou republiku. Prý cestoval za Goebbelsem do Berlína s plánem projednat likvidaci druhé republiky a vytvořit měnovou unii s Německem. I to je podle Schwarzenberga výmysl. "Je pravda, že otec byl coby student ve Vlajce. Vystoupil ale, když se schylovalo k okupaci. Bylo to během mobilizace 1938. Narukoval tehdy jako důstojník Československé armády v rámci mobilizace na Slovensko," píše na blogu Aktuálně.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


Krátce poté, co na veřejnost prosákly informace o kolaboraci Vlajky, Schwarzenbergův otec z hnutí vystoupil. Klaus junior se tak podle prezidentského kandidáta mýlí i v tomto ohledu. "To, že byl v mládí v této organizaci, bylo možná proto, že byl stejně zuřivý národovec jako je dnes Václav Klaus mladší. Na Mirovicku a Miloticku je ještě dost lidí, kteří pamatují, jak můj otec bojoval proti nacismu. Aktivně se účastnil odboje a byl to on, kdo tam zahájil a vedl povstání," argumentuje Schwarzenberg.

Vrací se i k faktu, že jeho tchán byl nacista, s čímž prý jeho manželka nesouhlasila. "Když jsem ji představoval svým rodičům, měl jsem docela strach. Otec mi ale tehdy řekl: Rodiče si nevybíráme. Nebudeme podle jejich skutků soudit děti tak, jako to dělají komunisté a nacisté," přibližuje Schwarzenberg.

V textu reaguje i na Klausovy posměšky kvůli zpěvu české hymny. "Chtěl bych říci, že Kde domov můj jsem samozřejmě zpíval už odmalička, tedy dávno před tím, než se Václav Klaus mladší vůbec narodil. V té době se ještě zpívalo i Nad Tatrou sa blýska, neboť jsme byli Československá republika. Že zpívám falešně, vím, dobrý zpěvák jsem nikdy nebyl. To snad ale není měřítkem vlastenectví," brání se.

Václav Klaus mladší.

Václav Klaus mladší.

Klaus mladší, ředitel gymnázia PORG, za svoje útoky na Schwarzenberga schytal kritiku ze všech stran. Vše odstartoval e-mail vydavatelství MAFRA, aby mu neposílalo žádné nabídky inzerce. "Inzerujeme jen v nezávislých médiích, nikoli pobočkách volebních štábů,“ žádal v něm a na závěr připojil narážku na Schwarzenbergovo nevydařené podání české hymny: "S pozdravem ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“.

Později se pak prezidentův syn snažil poukázat na kolaborantskou minulost Schwarzenbergových předků. Šéf správní rady školy Martin Roman to označil za krajně nevhodné, proti Klausovi se postavili studenti i učitelé PORGu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...