Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Představ si muslima!‘ Dívka tloukla pálkou do polštáře, otec dostal za navádění podmínku

Česko

  5:00
BENEŠOV/PRAHA - Video nezletilé dívky bušící baseballovou pálkou do polštáře počátkem srpna otřáslo českým internetem. Dívku ke zběsilému tlučení do polštáře motivuje její otec slovy, aby si představila Roma nebo muslima. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se mu těžko pochopitelné výchovné metody nakonec nevyplatily, sedmadvacetiletý muž z Benešova za ně obdržel podmínku. Současně ho bude sledovat probační a mediační služba.

Nutil dceru mlátit do polštáře s představou, že jde o Roma nebo muslima. Hrozí mu vězení foto: Lidovky.cz

„Trestním příkazem byl uložen trest odnětí svobody v trvání jednoho roku a podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání tří roků a dohledem,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Pavel Vosmanský, místopředseda Okresního soudu v Benešově, jenž kauzu vyřizoval. Soud se s případem vypořádal v říjnu, rozhodnutí o podmíněném trestu je pravomocné od počátku listopadu. Trest muži náleží za ohrožování výchovy dítěte a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. 

Nutil dceru k mlácení imaginárního Roma baseballovou pálkou. Hrozí mu 3 roky vězení

Video zaujalo na sociálních sítích uprostřed prázdnin, zveřejnil ho sám otec. Masivně se však začalo sdílet až po iniciativě jiného muže, který chtěl na incident upozornit. Záznam zachycuje dívku stojící před postelí a třímající baseballovou pálku. Následně s otcem rozmlouvá, co hodlá podniknout. „Jdeš zbít polštář? A budeš si představovat, že to je cikán nebo muslim? Tak dej mu, pořádně!“ povzbuzuje dceru otec. 

Zjevně nezletilá dívka pak několik vteřin bije do polštáře, až ji musí otec krotit. „Počkej, jen mu zlom pár kostí, nezabij ho,“ prohlásí muž. Následně dceru ještě dotlačí k tomu, aby „cikány“ paušálně odsoudila jedním nepublikovatelným výrazem. Okolnosti vzniku, šíření a obsahu videa začala záhy objasňovat benešovská policie, muže v půli září kriminalisté obvinili ze zmíněných dvou trestných činů.

Tři roky s probačním úředníkem

K Okresnímu soudu v Benešově se kauza dostala v říjnu. Případ se neprojednal v hlavním líčení, soud ho vypořádal trestním příkazem. Jinými slovy nepotřeboval ke svému rozhodnutí vyslechnout obžalovaného či svědky a k závěru došel na základě informací ze spisu a od státní zástupkyně. „Trest byl uložen tak, jak jsme navrhovali,“ sdělila k tomu serveru Lidovky.cz Irena Šemberová, která muže obžalovala.

Protože rozhodnutí soudu odpovídalo jejím představám a trest považuje za dostatečný, nepodala si takzvaný odpor. Pokud by tak učinila, případ by se dostal do soudní síně a projednal by se v hlavním líčení. Vzhledem k uložené podmínce se muž nesmí tři roky ničím provinit, jinak zamíří na rok za mříže. Na jeho způsob života bude současně dohlížet úředník probační a mediační služby.

„Obecně to pro odsouzeného znamená povinnost dostavovat se do střediska probační a mediační služby v intervalu, který je stanoven konkrétním probačním úředníkem, umožnit probačnímu úředníkovi vstup do obydlí a povinnost s ním spolupracovat, to znamená informovat o svém způsobu života, o zaměstnání, o příjmech,“ popsala serveru Lidovky.cz vedoucí Probační a mediační služby v Benešově Jitka Pohunková. 

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat