Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby první den provázela vysoká účast, odvolili už všichni kandidáti

Česko

  14:00aktualizováno  22:02
V Česku se v pátek ve 22 hodin uzavřely volební místnosti, první den prezidentské volby někde provázela vyšší účast než před pěti lety. V některých okrscích přišlo odevzdat svůj hlas přes 50 procent voličů, odvolilo také všech osm kandidátů. Češi mohou hlavu státu volit i v sobotu od 8 do 14 hodin.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

V první den voleb byla účast v některých okrscích kolem 50 procent, byla tak vyšší než ve volbách hlavy státu před pěti lety.

Za nejvážnější uchazeče jsou označováni bývalý velitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš. Ten z kandidátů odvolil jako první v Průhonicích. U hlasování ho doprovázela jeho rodina. „Koho jiného?“ reagoval Babiš na dotaz novinářů, koho volil. Několik lidí v jeho okolí skandovalo: „Generál, generál“.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Petr Pavel vhodil hlas do urny kolem třetí hodiny na obecním úřadě v Černoučku na Litoměřicku. „Cílem je dostat se do druhého kola a uspět. Neberu to na procenta, vítězství je vítězství,“ odpověděl Pavel na dotaz, co si od voleb slibuje. Volební účast očekává v prvním kole přes 60 procent.

Prezidentské volby 2023

Mezi favority patří také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, které poslední průzkumy přisoudily třetí místo. Ta za doprovodu dvacítky novinářů a rodiny odevzdala svůj hlas v sále místní hospody v Kuřimi-Podlesí. Nerudová by se ráda stala pro mladé lidi inspirací, že mohou být součástí změny a podílet se na ní.

V Lánech hlasoval prezident Miloš Zeman, který vzpomínal před volební komisí na to, jak před ním jistá aktivistka obnažila hruď. Kritizoval mezi svými potenciálními nástupci ty, kteří nemají relevantní politické zkušenosti. Mohou být nebezpeční sami sobě, podotkl.

Zeman také vyzdvihl to, že prezidenta volí přímo všichni občané. Lidé tak jsou podle něj do politiky více vtaženi.

Jako druhou kladnou stránku přímé volby označil to, že nedochází k intrikám tak jako v dobách, kdy hlasovali pouze zákonodárci.

Od svého nástupce očekává, že si bude umět vůči ostatním ústavním činitelům prosazovat svůj názor. Prezident musí mít zkušenost a ne být automat na podpisy, řekl. Naznačil, že hlasoval pro Babiše a počítá s druhým kolem.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Dalším politikem, který hlasoval mezi prvními, byl předseda SPD Tomio Okamura. Zopakoval svou nespokojenost s tím, jak byly vedeny předvolební debaty, kdy některé televize kandidáty rozdělily na favority a outsidery.

Brzy poté odvolil i Tomáš Zima, který ve volební místnosti řekl, že si věří na postup do druhého kola. Marek Hilšer od urny voličům vzkázal, aby přišli k volbám. Za úspěch by pokládal svůj postup do druhého kola, dodal ale, že je realista.

Po třetí hodině odvolil také Jaroslav Bašta, který rovněž věří v postup. Zanedlouho svůj hlas odevzdal i Pavel Fischer, který řekl, že by za úspěch považoval výsledek nad deset procent. Karel Diviš odevzdal svůj hlas po páté hodině. Za úspěch by také považoval postup do druhého kola. Odborářský předák Josef Středula, který mezi favority nepatřil, v pondělí z voleb odstoupil.

Premiér Petr Fiala odevzdal hlas v prezidentských volbách kolem šesté hodiny v ZŠ v Brně. Podle něj hlavou státu musí být osobnost, která bude dobře reprezentovat ČR v zahraničí, s prozápadní orientací a schopností spojovat společnost. Premiér čeká vysokou volební účast. Sám volil někoho z trojice Pavel, Nerudová, Fischer, řekl novinářům.

Byli jste, nebo budete volit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano7539
Ne501

Volit mohou všichni čeští občané, a to i prvovoliči, kteří 18. narozeniny oslaví teprve tuto sobotu, tedy nejpozději ve druhý den voleb. Volební místnosti mají ve veřejných budovách podle místa bydliště. Od volební komise příchozí volič dostává prázdnou obálku s úředním razítkem, do níž vloží hlasovací lístek preferovaného kandidáta bez písemných úprav.

V roce 2018 přišlo v prvním kole k urnám 61,92 procenta voličů, podobně jako při první přímé volbě hlavy státu v roce 2013.

Velký je zájem o prezidentské volby i v tomto roce, a to i na českých zastupitelských úřadech. Na českém velvyslanectví v Berlíně během první hodiny hlasovalo několik desítek Čechů, v Bratislavě vytvořili voliči frontu.

Prezidentských voleb se v pátek zúčastnili i čeští vojáci na zahraničních misích. Nejvíc jich v současné době slouží na Slovensku, kde pro ně byla zřízena volební místnost přímo v místě nasazení. Ze Sinaje čeští vojáci operačním letem zamířili hlasovat na české velvyslanectví do Káhiry.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Natržený nebo přeložený lístek nevadí

Případné přeložení nebo natržení lístku platnost hlasu neovlivní. Neplatné by byly jen ty oficiální lístky, které by byly přetržené nebo by nebyly vloženy do hlasovací obálky. Neplatným by byl hlas také v případě, pokud by v obálce byly lístky více kandidátů. Obálku s lístkem pak volič před komisí vhodí do volební schránky.

V prezidentské volbě mohli lidé hlasovat v pátek od 14:00 do 22:00 hodin, pokračuje se v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Volební komisaři pak začnou sčítat hlasy v každém ze zhruba 15 tisíc okrsků.

Prezidentské volby

Zatímco v Česku hlasování teprve začalo, na americkém kontinentu končí. Volební místnosti na ambasádách se tam kvůli časovému posunu otevřely už ve čtvrtek. Výsledky by měly být známy do sobotního večera.

Pokud žádný kandidát v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí spolu s dalším nejúspěšnějším do druhého kola. Toto finále by se uskutečnilo za dva týdny.

Spolu s prezidentskými volbami se v desítce obcí uskuteční místní referenda. Konají se v osmi krajích a také v pražských Řeporyjích. Většinou se týkají plánované výstavby, v Kladně je předmětem referenda zákaz hazardu ve městě.

Nového prezidenta začali jako první v zahraničí volit Češi žijící na západní polokouli.

Autoři: , ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat