2. září 2018 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otrava kebabem v Hradci Králové: maso bylo kontaminováno v provozovně, ukázaly testy

Kebab (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kebab (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ/PRAHA Kebab, po jehož konzumaci mělo v červnu v Hradci Králové zdravotní potíže téměř osm desítek lidí, byl kontaminován přímo v bistru, které jej prodávalo. Vyplývá to ze závěru Krajské hygienické stanice. Policie případ nadále šetří.

„Obdrželi jsme výsledky z Krajské hygienické stanice, které prokázaly, že ke kontaminaci masa došlo v provozovně,” řekla serveru Lidovky.cz mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Kdo přesně nese zodpovědnost za přiotrávení 77 lidí, kteří museli být ošetřeni v nemocnici, zatím není zřejmé. „Míra zavinění konkrétních osob je předmětem dalšího šetření,” dodala. Případ policisté vyšetřují pro podezření z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

Zkažené jídlo se objevilo v provozovně rychlého občerstvení Maxim v historickém centru Hradce Králové počátkem června. V tamní nemocnici během dvou dnů značně přibylo přiotrávených lidí, kteří si stěžovali na zdravotní potíže po návštěvě tohoto fastfoodu.

Provozovatel následně kamenný obchod s výdejem občerstvení z okénka na ulici sám uzavřel. „Uzavření provozovny jsme potvrdili i naším rozhodnutím, otevření provozovny bude tedy podléhat souhlasu Krajské hygienické stanice,“ uvedla tehdy po kontrole bistra mluvčí instituce Veronika Krejčí.

Kauza přiotrávení lidí z kebabu zaujala i komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Na svém facebookovém profilu po zmedializování případu napsal, že v kebabu z královéhradeckého bistra byl jed. Zároveň vznesl otázku, kdo jej tam dal a proč.

Vycházel přitom z reportáže v rádiu, v níž náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeněk Tušl uvedl, že v masu byl patrně toxin. Tušl následně ve vyjádření pro iDnes.cz vysvětlil, že toxin je skutečně jed, ale produkují jej bakterie. Maso tak nebylo otráveno úmyslně.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz