Hasiči dostali oznámení o úniku plynu v Radějově kolem 5:20. „Šest lidí včetně dvou nezletilých skončilo v péči záchranářů. Po příjezdu jsme nic nenaměřili, místo bylo odvětráno před naším příjezdem. Pravděpodobně se nadýchali oxidu uhelnatého,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
O pacienty se na místě postarali záchranáři. „Pacienty jsme ošetřili a následně jsme je k další péči transportovali do hodonínské a kyjovské nemocnice. Většinou se jednalo o lehčí nadýchání, v jednom případě o vážnější. Pacientka byla do nemocnice transportována letecky. Ani v tomto případě nešlo ale o kritický stav,“ řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.
Podle informace iDNES.cz se k události došlo v místě, kde není zaveden plyn. „Vzhledem k tomu se nabízí souvislost s topením tuhým palivem,“ uvažoval mluvčí hasičů Mikoška.
Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe než kyslík váže na krevní barvivo. Jde o bezbarvý plyn, který není cítit, zdravotníci jej proto často nazývají „tichý zabiják“. Nedostatek kyslíku se nejvíc projeví v orgánu, který má enormní spotřebu kyslíku a téměř žádné kyslíkové zásoby, tedy v mozku. Proto velmi rychle nastává ztráta vědomí. Po intoxikaci může mít člověk trvalé neurologické následky a nezřídka pacient i zemře.
V České republice je každoročně hospitalizováno několik set pacientů po intoxikaci oxidem uhelnatým. Lidé mohou podobným událostem předcházet tím, že budou dobře pečovat o svůj komín a příslušné spotřebiče. Odborníci doporučují i nákup čidla na detekci oxidu uhelnatého. Stojí kolem 500 korun a dá se pořídit na internetu i v téměř každém obchodě s vybavením pro dům.