130 let

Otrávené hrozny

Česko

* VÍNO PRO TENTO TÝDEN

RADIM BOBEK someliér Lidových novin, ve svém baru Chambre Separée pořádá Školu vín, www.chambreseparee.cz

Beaujolais, to není jen Beaujolais Nouveau. Mnozí zdejší vinaři by tohle mladé víno nejraději zakázali a na etiketách svých lepších lahví se k oblasti moc neznají a raději uvádějí jen jméno vinice a producenta. Nejznámější víno této oblasti pochází z vinice Moulin-a-Vent, pojmenované podle větrného mlýnu, jenž stojí v jejím středu.

Není cru jako cru Zdejší produkce nezahrnuje pouze standardní vína beaujolais, ale také kvalitnější vína Beaujolais Villages. Ta nejlepší z nejlepších se pak pyšní označením Cru de Beaujolais. Pokud je na etiketě uveden výraz cru, znamená to, že vinice byla zařazena do výběru těch kvalitnějších. Ale pozor, v každé oblasti mají vlastní kritéria hodnocení. V Beaujolais ovšem cru značí favority. Nejseverněji leží cru Saint-Amour, o kterém jsme psali před týdnem, o něco jižněji pak nejslavnější z crus de Beaujolais - vinice Moulin-a-Vent.

Na rozdíl od Beajoulais Nouveau, jež od třetího čtvrtka v listopadu vydrží maximálně do konce roku, vína s označením cru musí zrát v lahvi nejméně rok. Dělají se ale ze stejné odrůdy gamay, která se vyznačuje nízkým obsahem tříslovin a ovocným aroma.

Žula a mangan Zvláště intenzivním buketem je proslaveno právě Moulin-a-Vent. „Po určitém vývoji v lahvi (několika letech archivace) ustupuje typická květnatoovocná složka do pozadí a nastupuje jemná kořenitost s decentními tóny pepře,“ popisuje someliér, „Parcela Moulina-Vent leží na žulovém podloží bohatém na mangan, jehož obsah je dokonce tak vysoký, až je pro révu toxický.

Réva sice méně plodí, ale výsledkem jsou úžasná vína,“ vysvětluje someliér. „Náš vzorek je od vinaře jménem Jean-Paul Brun z pro oblast výjimečného roku 2007. Nedávno jsem podobné víno ochutnal ve vídeňské restauraci Mraz & Sohn, pyšnící se michelinskou hvězdou. Na vinném lístku byla vína od 20 do 3000 eur. Za 40 eur jsme našli Moulin-a-Vent z roku 1992. Pořídili jsme tedy devatenáct let staré špičkové cru minimálně o třetinu levněji, než kolik bychom zaplatili za srovnatelná vína z jihu či středu Burgundska,“ pochvaluje si Bobek.

Moulin-a-Vent se přesto nehodí pro spekulanty, které zajímá růst ceny, ale spíše pro milovníky dobrého vína, kterým může při vhodné archivaci zaručit rostoucí kvalitu. U nás je seženete za 360-430 korun (např. na www.global-wines.cz).

Připravila Tereza Kozlová. Příště navštívíme vinařství Piper Heidsieck v kraji Champagne. Představíme si víno považované za průměrné, které však k velkému překvapení předních someliérů zvítězilo v prestižní tuzemské soutěži.