5. června 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ornitolog: Otrávená orlí rodina? Jed by zabil i člověka. Traviče ale nechytíme

Orel mořský (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel mořský (ilustrační foto) | foto: archiv MAFRA

BECHYNĚ Zakázaný karbofuran napuštěný v návnadě u Bechyně zabil celou rodinu orla mořského. Jak uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek v rozhovoru pro Lidovky.cz, podobné případy nejsou bohužel v českých poměrech vůbec ojedinělé.

Lidovky.cz: Orel mořský patří k největším žijícím orlům vůbec. Jak častý je jejich výskyt v českých krajinách?
V České republice hnízdí přibližně sto párů těchto ptáků a jejich počet postupně roste, avšak jen díky tomu, že jejich populace je dotována z jiných zemí. U nás se bohužel masivně tráví.

Lidovky.cz: Takže tento případ není ojedinělý?
Bohužel ne. Nicméně poprvé je zdokumentováno otrávení celého hnízda, v tomto případě tedy samce, samičky a dvou mláďat. Tímto způsobem každý rok uhyne přibližně deset orlů.

Otrávení orli mořští

U Vyhnanic na Bechyňsku v úterý nalezli záchranáři čtyři uhynulé ptáky otrávené furadanem, jehož účinnou látkou je karbofuran. Jako návnada posloužila vepřová noha napuštěná jedem.

Lidovky.cz: Byli ptáci přímo cílem travičů, nebo jen náhodnou obětí?
To lze jen velice těžko určit, protože za dobu celých šedesáti let, kdy je u nás trávení nelegální, se nepodařilo žádného traviče chytit, natož usvědčit. Můžeme se tak jen dohadovat, jestli travič nebo skupinka travičů cílí přímo na orly, nebo se snaží zabít jiné predátory, ať už lišky, vydry nebo kuny. V řadě případů můžou být cílem i přímo ptáci, zvláště straky, vrány nebo právě orli. Ovšem s jistotou to tvrdit nelze.

Lidovky.cz: Proč se tato zvířata snaží někdo zabít, jaký mají traviči pro takový čin motiv?
Důvod je prostý. Chtějí se zbavit zvířat, která podle jejich názoru škodí ostatním živočichům, přírodě nebo jim jen brání v jejich aktivitách. Často za trávením stojí myslivci, kteří se takovýmto naprosto zvrhlým způsobem snaží chránit své zajíce, nebo rybáři bojící se o své kapry. Jenže samozřejmě ochrana zvířat zabíjením zvířat jiných, to je naprostý nesmysl.

Lidovky.cz: Ptáci uhynuli následkem požití karbofuranu. Mají zvířata po jeho pozření vůbec nějakou šanci na přežití?
Následky požití jedu samozřejmě závisí na jeho dávce. Karbofuran je ale velice silný jed, pokud zvíře sežere celou návnadu, v níž je ho napuštěno obrovské množství, prakticky nemá šanci přežít.

Lidovky.cz: Mohl by tedy karbofuran ohrozit i život člověka?
Samozřejmě, je velmi nebezpečný jak pro zvířata, tak i pro lidi. Pro lepší představu – stačí si jen oblíznout prst, který je potřísněn tímto jedem, a už je zapotřebí okamžitě zavolat lékařskou pomoc. Látka je přitom zakázaná nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Lidovky.cz: Z jakých zdrojů ji tedy traviči mohou čerpat?
Ještě donedávna, konkrétně do roku 2008, se karbofuran používal v zemědělství v ředěné formě jako insekticid na hubení škůdců, a byl tak běžně dostupný ve všech zemědělských usedlostech. Jed je natolik silný a koncentrovaný, že k zabití zvířete i člověka postačuje velmi malá dávka. Pokud si někdo sežene pouhý půl litr této látky, může vesele trávit několik desetiletí.

, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...