Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V nedožitých 100 letech zemřel Otto Hrodek, zakladatel české dětské hematologie

Profesor Otto Hrodek na konferenci dětských hematologů a onkologů České a Slovenské republiky v Praze. (2010) foto: Archiv Jana Starého

Čtyři měsíce před svými 100. narozeninami zemřel profesor Otto Hrodek, zakladatel české dětské hematologie. Věnoval se zejména diagnostice a léčbě dětské leukémie. Jeho práce ze 60. a 70. let. jsou stále citovány v mezinárodních učebnicích hematologie zaměřené na novorozenecký věk. Do důchodu odešel teprve před deseti lety.
  19:05

Hrodek jako jeden z prvních zaváděl v Československu do léčby tohoto smrtelného onemocnění nové léky, které prodlužovaly nemocným dětem život.

O Hrodkově úmrtí na webu informovala 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, kde působil do svého odchodu do důchodu před deseti lety.

Hrodek byl spoluautorem první učebnice dětské hematologie vydané v polovině minulého století. Jeho práce ze 60. a 70. let jsou dodnes citovány v mezinárodních učebnicích hematologie zaměřené na novorozenecký věk.

Věnoval se především diagnostice a léčbě dětské leukémie. Zaváděním moderních diagnostických metod a nových léků se Hrodek zasloužil o to, že z kdysi stoprocentně smrtelné dětské akutní lymfobastické leukémie se postupně stala nemoc, ze které lze vyléčit 90 procent dětí. Další nemocí, které věnoval mimořádnou pozornost, byla hemofilie, tedy onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve.

„Profesor Hrodek patřil mezi velikány české pediatrie a hematologie. Byl vědcem světového jména, vynikajícím lékařem-klinikem s neobyčejnou šíří znalostí a mimořádným pochopením pro duši dětského pacienta a obavy jeho rodičů,“ ocenil jeho přínos na webu 2. lékařské fakulty UK lékař, vědec a vysokoškolský pedagog Jan Starý.

Přes 200 statí, přes 300 přednášek

Otto Hrodek se narodil 8. října 1922 v Jihlavě. Po promoci na lékařské fakultě pracoval v nemocnici v Chebu a v Českém Brodě. V roce 1951 nastoupil na II. dětskou kliniku v Praze, kde pracoval až do jejího spojení s I. dětskou klinikou v Pediatrickou kliniku v roce 2004. V letech 1989 až 1990 vykonával funkci přednosty kliniky.

Od roku 2004 až do svého odchodu do důchodu v roce 2012 působil na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol v Praze, kde přednášel studentům dětskou hematologii a zkoušel státní závěrečnou zkoušku z pediatrie.

Hrodek publikoval více než 200 odborných statí, přednesl více než 300 přednášek. Šestkrát získal Cenu předsednictva České lékařské společnosti za nejlepší původní vědeckou práci. byl nositelem řady odborných ocenění. Letos mu předsednictvo České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně udělilo Purkyňovu cenu, kterou ale už nemohl převzít.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat