Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. května 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OVB stáhla žalobu na kritický snímek Rada nad zlato. Nejde o vítězství, říká dokumentarista

Snímek Rada nad zlato. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Rada nad zlato. | foto: YoutubeReprofoto

PRAHA Společnost OVB Allfinanz stáhla žalobu na filmaře Jakuba Charváta. Student dokumentaristiky před dvěma lety natočil snímek, který poukázal na nekalé praktiky finančních poradců této firmy. OVB jej následně kvůli poškození pověsti loni žalovala o sto tisíc korun a požadovala omluvu. Poradenská společnost už nechce případ dále medializovat.

Snímek s názvem Rada nad zlato, podle něhož měli finanční poradci OVB nabízet lidem nevýhodné smlouvy, ve kterých jim šlo převážně o co největší provizi na úkor dobré rady klientovi, natočil Charvát v roce 2015 jako školní projekt. Společnosti OVB se ovšem takové zobrazení nelíbilo a jeho promítání na festivalech chtěla zakázat. Po jeho úniku na internet pak kvůli poškození pověsti zažalovala o sto tisíc korun a požadovala omluvu. Po více než roce od toho kroku ustoupila, upozornil jako první server Aktuálně.cz.

„Stažení žaloby vnímáme jako symbolické vyjádření zájmu společnosti OVB nadále se plně a zcela soustředit na potřeby klientů a věnovat se dalšímu zkvalitňovaní svých služeb a upevňování pozice na finančním trhu,“ sdělila OVB Aktuálně.cz prostřednictvím svého mediálního zástupce Jiřího Reichla.

Dokument Rada nad zlato o praktikách finančních poradců.
Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB.

„Zároveň doufáme, že touto vstřícností dáme podnět pro objektivní zobrazení finančního poradenství v České republice v médiích,“ doplnila OVB s tím, že více se k případu již nebude vyjadřovat.

Dokumentarista Charvát přiznává, že se mu nyní ulevilo. Tímto rozhodnutím však OVB podle něj jen potvrdila, že má pravdu. „Věděl jsem ale, že jsem neudělal nic špatného, takže v tom smyslu je to logický krok,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Po medializaci případu, na nějž jako první upozornil právě server Lidovky.cz, se mezi veřejností zvedla vlna solidarity, čtenáři mladému studentovi ve velkém nabízeli finanční pomoc na právní pomoc. Zřídil si proto transparentní účet, na kterém se dosud sešlo necelých 277 tisíc korun. Charvát nyní věří, že po zaplacení svého právníka, mu ještě část z těchto prostředků zbude. „Ty využiji na další film, který se bude zabývat finančním trhem a jeho problémy, které v Česku máme,“ přibližuje dále v rozhovoru.

Lidovky.cz: Ulevilo se vám?
Ulevilo, to nebudu zastírat.

Lidovky.cz: Jste rozhodnutím OVB stáhnout žalobu překvapený?
Neřekl bych, že jsem to očekával. Věděl jsem ale, že jsem neudělal nic špatného, takže v tom smyslu je to logický krok.

Lidovky.cz: Čím si vysvětlujete, že OVB najednou otočila?
Pokud bych měl věřit stanovisku, které vydali, řekl bych, že jim je nepříjemná medializace, která by pravděpodobně s projednáváním případu u soudu určitě přišla. Bavili jsme se o tom, jestli firma má dobré jméno. Museli bychom vznést argumenty, které by se propíraly veřejně. Takovému problému se podle mě chtěli vyhnout.

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

Lidovky.cz: Vnímáte to jako vítězství?
Oni říkají, že důvodem, proč žalobu stáhli, byla medializace případu. V tom případě asi nejde o žádné vítězství. Pokud by se o tom nepsalo, tak bych pravděpodobně u soudu ještě seděl a bůhví, jak dlouho by se spor táhl.

Lidovky.cz: Byl byste tak raději, kdyby rozhodl soud? Bral byste to jako potvrzení, že máte pravdu?
Já vím, že mám pravdu. Ale ano, mohl bych si to dokázat. Na druhou stranu se mi ale trochu uvolnily ruce a mám čas se věnovat dalším projektům.

Lidovky.cz: Co bude nyní s vybranými penězi, které vám lidé poslali na podporu v tomto sporu?
Nevím, kolik budu muset zaplatit právníkovi, počkám si na finální účet. Nicméně celá akce netrvala tak dlouho, jak jsem předpokládal, tudíž věřím, že nějaké peníze zbudou. Ty využiji na další film, který se bude zabývat finančním trhem a jeho problémy, které v Česku máme. Rada nad zlato měla původně vypadat jinak, neměla být zaměřená jen na OVB. Je proto potřeba se na problematiku nyní podívat z většího odstupu.

Lidovky.cz: Co jste si z celé kauzy odnesl?
Nebát se konfrontace. Nevím, kam mě jednotlivé příběhy zase zavedou, nicméně už teď vím, že další konfrontaci se nebráním.

rsaRobert Sattler
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.