21. srpna 2018 19:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček je blbec, rozčílil se šéf Senátu Štěch. Srpen 1968 podle něj ukázal zásadní roli veřejnoprávních médií

Předseda Senátu Milan Štěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Milan Štěch. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v souvislosti s 50. výročím srpna 1968 zdůraznil roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. Pokusy o diskreditaci České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře jsou nepřijatelné, řekl Štěch při úterní pietě za oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy před budovou Českého rozhlasu. Vše později vyústilo ve slovní přestřelku s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem.

Štěch uvedl, že lidé jsou zaplavováni informacemi ze všech stran a je obtížné se v nich orientovat. „Právě rok 1968 ukázal, jaký zásadní pozitivní význam a roli mohou v kritických chvílích společnosti sehrát veřejnoprávní média,“ řekl. Z nedávné historie by si měla společnost podle něj vzít poučení a vnímat poslání médií veřejné služby z tohoto pohledu.

Pokusy o diskreditaci ČRo, ČT či ČTK označil za nepřijatelné. „Neboť bez nich bychom zůstali odkázáni pouze na soukromá média a těžko bychom rozlišovali objektivní a účelové informace,“ řekl Štěch. Objektivita informací podle něj musí být samozřejmostí, protože na takové mají všichni právo.

Štěch uvedl, že žít v demokracii není vždy úplně snadné. „Tvoří ji lidé, a ti jsou omylní. Ne vše a vždy se povede k plné spokojenosti. To však neznamená, že bychom měli od základů demokracie ustupovat,“ konstatoval. V jiné části projevu uvedl, že demokracii je velmi těžké vybojovat a možná ještě těžší udržet.

21.srpna 2018 v 18:32, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 19:19

Soudruh 1979 - 1989 mne opravdu urazit nemůže. Ještě se chlubí tím, že mu tleskali ti, kteří zneuctili památku obětí okupace! Tleskali normalizačnímu komunistovi, který souhlasil s okupací a Poučením z krizivého vývoje! https://t.co/gr4YSdy8XG

Štěchův projev měl odpoledne dohru na sociálních sítích. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že lidé u rozhlasu při proslovu předsedy Senátu „distingovaně mlčeli“. Štěch v reakci napsal na Facebooku, že Ovčáček je blbec a hluchý. „To, že napsal, že lidé vyslechli můj projev v tichosti, to jen potvrzuje,“ uvedl. Ovčáček v dalším vyjádření na Twitteru napsal, že lidé u rozhlasu tleskali normalizačnímu komunistovi, který souhlasil s okupací.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz