Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředník Ovčáček v prezidentské debatě? Soukupův exces, míní mediální expert

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček při slavnostním ceremoniálu udílení státních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček při slavnostním ceremoniálu udílení státních... | foto: ČTK

PRAHA Na začátku nového roku se ve studiu televize Barrandov sejdou vybraní kandidáti na post prezidenta republiky. Televize se přesto brání označit pořad za předvolební debatu. Mezi osobnostmi, které musely splnit požadavky na oficiální kandidaturu, totiž zasedne také státní úředník - mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Kritiku vyvolává hlavně skutečnost, že pozvání do pořadu dostali jen tři z devíti kandidátů a Ovčáček je „pouze“ státním zaměstnancem.

V úterý 2. ledna odvysílá televize Barrandov další díl pořadu Aréna Jaromíra Soukupa, který je často kritizován mediálními odborníky kvůli dramaturgii pořadu a výběru hostů. 

Notování s hlavou státu

Televize Barrandov budí pozornost i kvůli tomu, že jde o jedinou stanici, kde se jeden z kandidátů a zároveň současná hlava státu, Miloš Zeman, pravidelně objevuje.  S moderátorem a majitelem televize Jaromírem Soukupem se většinou nepře a místo debaty jde spíše o přátelské vyprávění. Prezident ale přitom záměrně odmítá účastnit se debat s ostatními kandidáty a odvolává se na své starší prohlášení, že se takových debat se svými soupeří nezúčastní.

Do zmiňované plánované vysílání po Novém roce ovšem pozvání přijal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, tedy státník úředník, který mediálně zastupuje prezidenta republiky a ne Miloše Zemana jako kandidáta na prezidenta budoucího. Sám přitom nekandiduje a vedle tří prezidentských kandidátů v předvolební debatě tak jeho účast může působit nepatřičně.

„Je to naprostý exces. Má jít o předvolební debatu kandidátů na prezidenta, nikoli mluvčího prezidenta. Jde o ústupek, který Jaromír Soukup udělal jako ředitel televize, který s Milošem Zemanem vysílá vlastní pořad Týden s prezidentem. Je vidět, že televize není nestranná a doufám, že si toho Rada pro rozhlasové a televizní vysílání všimne a bude to řešit,“ uvedl pro server Lidovky.cz mediální expert Jan Potůček. 

Michal Horáček v diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.
Diskuzní pořad TV Barrandov Aréna Jaromíra Soukupa.

Do prvního lednového dílu totiž byli pozváni čtyři hosté – Jiří Drahoš, Michal Horáček, Mirek Topolánek a Jiří Ovčáček. Ti byli osobně osloveni vedením televize s nabídkou účasti a možností pozvat si své podporovatele do publika, jak potvrdila mluvčí televize Barrandov Marie Opálková. 

Ještě ve čtvrtek přitom serveru Lidovky.cz, který na nevšední složení debaty upozornil jako první, nemohla sestavu hostů úplně potvrdit. Vedení stanice ještě probíralo detaily kolem tohoto vysílání.

Účast ze čtyř pozvaných hostů potvrdil zatím Michal Horáček a tiskový mluvčí prezidenta České republiky Jiří Ovčáček, jehož minulá návštěva Arény Jaromíra Soukupa podle televize „zaznamenala mimořádný ohlas“. Účast zvažuje i další z pozvaných kandidát prezidentské volby Mirek Topolánek, jak dodala mluvčí stanice.

Už ve čtvrtek přinesla redakce vyjádření kandidátů k tomu, zda pozvání přijmou. Například Jiří Drahoš uvedl, že je připraven diskutovat se všemi prezidentskými kandidáty, včetně kandidáta Miloše Zemana. „Diskuse s panem Ovčáčkem se ale nezúčastní, neboť pan Ovčáček na prezidenta nekandiduje. Pokud Vaše televize na účasti pana Ovčáčka trvá, je Jiří Drahoš ochoten vyslat do diskuse svého mluvčího, stejně jako Miloš Zeman,“ napsal jeho tým v odpovědi televizi.

Horáček pozvání zvažoval

Další kandidát Michal Horáček nejprve zvažoval, jaký zvolit postup. Na Facebooku následně uveřejnil své stanovisko: „ Nechodím pouze tam, kde je to pro mě příjemné. Kandidát na prezidenta musí za své postoje, zásady a vize bojovat všude. Uvítal bych, kdyby se Miloš Zeman se mnou utkal osobně. Chápu však, že už toho není schopen. A že místo sebe vysílá svého ‚viceprezidenta’. Já takového střetu schopen jsem, a proto do toho jdu,“ uvedl kandidát na Facebooku.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček serveru Lidovky.cz napsal, že se „převelice rád zúčastní“. „Považuji to za hozenou rukavici mainstreamovym médiím, která vztekle útočila na mou nedávnou účast v Aréně Jaromíra Soukupa. Jde také o osobní dárek RRTV (Radě pro rozhlasové a televizní vysílání - pozn. red.), která se k útokům přidala, aby zároveň odmítla řešit nadržování TOP 09 ve vysílání České televize,“ odpověděl hradní úředník v sms zprávě. Tím připomněl své výtky související s údajnou neprofesionalitou a problémy s objektivitou veřejnoprávní televize.

V pátek odpoledne se k tématu znovu vyjádřil na Facebooku. „Mrzí mě, že někteří lidé, kteří se rozhodli kandidovaz na nejvyšší post v České republice, dávají najevo, že někdo je víc a někdo je méně,“ napsal. 

Pravidla a respekt, říká Barrandov

Televize výběr hostů do vysílání Arény Jaromíra Soukupa obhajuje tím, že navazuje na dodus užívaná pravidla, která „získala pořadům Jaromíra Soukupa respekt“.

„Televize Barrandov si zakládá na tom, že výběr hostů je čistě její záležitostí, základním kritériem je atraktivnost diskutujících z pohledu diváků a samozřejmě i dodržení pravidel, jež stanovuje zákon. Proto nás velmi překvapila vyjádření některých dalších veřejně známých osobností, které odmítly účast v tomto pořadu. I když si jejich zájmu ceníme a vnímáme ho jako vyjádření prestiže, chtěli bychom touto cestou upozornit, že tyto osoby pozvání nedostaly, takže nemusejí ani nic odmítat. Aréna Jaromíra Soukupa je totiž klasický diskusní pořad, jejž vysíláme již od letošního října, nikoli předvolební debata,“ uvedl Jaromír Soukup v zaslaném vyjádření.

Televize nicméně explicitně neuvádí, že jde o předvolební debatu mezi prezidentskými kandidáty. Pořad uvádí jako již „tradiční vysílání“. Toto alibi má však trhlinu. 

„Vzhledem k vyššímu počtu hostů v připravovaném dílu se nicméně televize Barrandov rozhodla uplatnit týž model, který se na podzim používal v pořadu Duel Jaromíra Soukupa speciál. Všem aktérům bude stopován čas, aby každý dostal stejný prostor a diskuse byla opravdu vyvážená,“popsala mluvčí Opálková, jak bude diskuse mezi hosty probíhat. Právě to odpovídá normám předvolební diskuse.

Z nepozvaných kandidátů se k plánovému vysílání vyjádřil i tým Pavla Fischera. „Pan Fischer se v žádném případě debaty na TV Barrandov nezúčastní,“ uvedl mluvčí Bob Fliedr.

Vratislav Kulhánek prý pozvání do debaty neobdržel. „A tak ani nemusel řešit odmítnutí do tohoto neobjektivního média,“ napsal mluvčí jeho týmu.

Pozvánku nedostal ani Marek Hilšer. „Mrzí mne, že TV Barrandov zve do debaty kandidátů na prezidenta nižšího státního úředníka místo toho, aby pozvala všechny uchazeče o post prezidenta. Nízká profesionální úroveň a neschopnost rozlišovat je v případě tohoto komerčního média zarážející,“ sdělila Pavla Čechová.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Odběrové místo pro pacienty s covidem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Odběrové místo pro pacienty s covidem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Odběrové místo pro pacienty s covidem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...