Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Index Ovčáček: Nejnebezpečnější pro Hrad je Drahoš, v závěsu Horáček

Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Výroky mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka se stávají ukazatelem, kterého z protikandidátů Miloše Zemana by měla brát veřejnost vážně. Pozná se to snadno. Čím více se do dotyčného naváží na sociální síti Twitter, tím více zřejmě tento uchazeč přidělává Zemanovi starosti. Server Lidovky.cz na základě mluvčího tweetů vytvořil „index Ovčáček“. Z něj vyplývá, že černým koněm prezidentských voleb bude podle všeho poslední adept na post hlavy státu Jiří Drahoš. A že kromě Michala Horáčka nepovažuje Zeman zbylé kandidáty za soupeře.

„Já určitě nebudu hanit protikandidáty. V žádném případě. Nebudu na ně útočit, ale říkám zcela otevřeně, že pokud nějakým dehonestujícím způsobem zaútočí na pana prezidenta, tak budu reagovat. To připouštím,“ slíbila „ústa prezidenta“ 15. března. Stačilo však jen vyhlášení kandidatury bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše o třináct dní později, aby Ovčáčkův závazek vzal za své.

Od té doby stál Drahoš mluvčímu za 17 tweetů, v němž soupeře svého chlebodárce shazuje. Navážel se však do něj už od února, od kdy si dohromady profesor vysloužil 22 tweetů. Ovčáček tak na sebe s chutí převzal úlohu, jíž se prezident Zeman vzdal. „Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů, a pokud on bude útočit na mě, nebudu na tyto útoky odpovídat,” uvedl Zeman. Enormní pozornost mluvčího upřená na Drahoše se dá vysvětlit jen tak, že prezident Drahoše nepodceňuje.

Jiří Ovčáček.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.

Ovčáček tak už jen neplní svou samozvanou trojjedinou úlohu (tlumočit stanoviska prezidenta, hájit stanoviska prezidenta a hájit prezidenta), ale mimoděk se stal ukazatelem relevance jednotlivých soupeřů Miloše

Ovčáčkův index

Metodika k vytvoření Ovčáčkova indexu spočívá v analýze všech příspěvků mluvčího Hradu na svém profilu, jichž bylo v pátek v 17:30 4006, a dalších 680 zpráv na jeho profilu ČÚTI Zprávy.

Poprvé se Ovčáček o některého z kandidátů otřel v květnu loňského roku, kdy byl terčem Michal Horáček. Bylo to měsíc poté, co v DVTV připustil svou kandidaturu.

Pravidelně se začal Ovčáček Horáčkovi věnovat od 22. října, kdy prosákly plány na kontraoslavu 28. října na Staroměstském náměstí, jíž se textař účastnil. Drahoše poprvé zmínil letos v únoru, od března mu věnuje stálou pozornost.

Zemana. Podle takzvaného Ovčáčkova indexu je tak v čele pelotonu Zemanových soků právě bývalý šéf Akademie věd, vysoko si pak mírou tohoto ukazatele stojí i Michal Horáček. Tomu od května 2016 dodnes věnoval Ovčáček 21 tweetů.

Naopak ostatní adepti, kteří už ohlásili zájem svést souboj o Pražský hrad, Ovčáčkovým indexem vůbec neprošli. Z analýzy serveru Lidovky.cz vyplývá, že se podnikatel Igor Sládek, lékař a aktivista Marek Hilšer a naposledy bývalý šéf kanceláře kabinetu někdejšího premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl v Ovčáčkových tweetech neobjevili. Jinými slovy Zeman vlastně vzkazuje veřejnosti, že tyto pány nebere vážně.

, ,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...