Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček přišel k Soukupovi s fíkusem. Prý přinesl adekvátní náhradu za Drahoše

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana přinesl do debaty na TV Barrandov s sebou fíkus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Miloše Zemana přinesl do debaty na TV Barrandov s sebou fíkus. | foto: TV BarrandovReprofoto

PRAHA Netradiční debatu v úterý večer odvysílala televize Barrandov. V pořadu Aréna Jaromíra Soukupa se potkali prezidentský kandidát Michal Horáček, hradní mluvčí Jiří Ovčáček a jeho předchůdce u Václava Klause Petr Hájek. Další uchazeči o křeslo na Hradě, kteří pozvání dostali, už dříve účast kvůli Ovčáčkovi odmítli. Ten tak do studia přišel s fíkusem jakožto “adekvátní náhradou” za Jiřího Drahoše.

Do úvodního vysílání diskuzního pořadu Aréna Jaromíra Soukupa byli původně pozváni čtyři hosté - Michal Horáček, Jiří Drahoš, Mirek Topolánek a Jiří Ovčáček. 

Rozhodnutí televize uspořádat debatu vybraných prezidentských kandidátů bez účasti Miloše Zemana, za to s jeho mluvčím, státním úředníkem, však vyvolalo u uchazečů o Hrad ostrou reakci. Například Drahoš veřejně oznámil, že v případě Ovčáčkovy přítomnosti v pořadu nevystoupí, nebo pošle svého mluvčího. Takovou diskuzi totiž označil za zbytečnou.

Zúčastnit se posléze odmítl také Mirek Topolánek. A tak k Ovčáčkovi a Horáčkovi nakonec přibyl ještě Petr Hájek, bývalý mluvčí někdejšího prezidenta Václava Klause. Moderátor pořadu a generální ředitel televize Jaromír Soukup pak během vysílání několikrát zdůraznil, že nejde o slovní souboj prezidentských kandidátů a Ovčáček tak nezastupuje Miloše Zemana.

Diskuzní pořad TV Barrandov Aréna Jaromíra Soukupa.
Jaromír Soukup ve svém diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

A byl to právě Jiří Ovčáček, kdo hned zkraje vysílání připomenul vášnivou diskuzi o nasazování hostů do pořadu, když dorazil do televizního studia s fíkusem v ruce.

“Já slyšel, že někteří odmítli přijít, tak jsem za ně vzal adekvátní náhradu,” odůvodnil hradní mluvčí svůj krok. “Je výborný, že kam ho postavíte, tam stojí. Je zároveň neškodný, protože nemá žádné názory,” dodal na adresu oblíbené pokojové rostliny. Později připustil, že těmito slovy narážel na Jiřího Drahoše, jehož takto označil již dříve.

“Musím ocenit pana Horáčka, že do debaty přišel. Myslím, že lidé by měli mezi sebou diskutovat a neměli by si vybírat,” řekl mluvčí, který se do Drahoše “obul” ještě jednou, když komentoval jeho výrok týkající se možného ovlivňování voleb. Je prý urážející, směšný a svědčí o autorově nízkém sebevědomí.

Hájek: Zemana nikdo neporazí

Do kritiky prezidentských kandidátů si přisadil i Petr Hájek. Podle něj většina z uchazečů o post hlavy státu vymezujících se proti Miloši Zemanovi nemá žádný volební program a je pouze “nějakou replikou Václava Havla”, která nemůže zvítězit.

“Pochopil jsem, že je to druh zábavy, což bych ještě chápal. Ale že do toho, abych pobavil lidi, investuji ze svého 26 milionů a nemohu vyhrát, je neuvěřitelné,” řekl Hájek k Horáčkovi. Ten reagoval se slovy, že se raději účastní bitev, které jsou zdánlivě ztracené, neboť v takových bojují gentlemani. 

Pochyby o vážnosti kandidatury textaře a spoluzakladatele sázkové kanceláře Fortuna vyjádřil rovněž Jiří Ovčáček. “Nechci ochutnávat moc, to jsem mohl po revoluci. Šel jsem radši pracovat, psát, učit se. Myslím to víc než vážně. Myslím to jako službu,” odvětil Michal Horáček.

„Malý nástěnkář“

Ovčáček - jenž v průběhu minulého týdne serveru Lidovky.cz napsal, že diskuzi považuje za hozenou rukavici -, byl v Aréně Jaromíra Soukupa již před měsícem.

Tehdy se dostal do hledáčků médií kvůli takzvané nástěnce prospěšnosti, na níž ilustroval své názory na světové a tuzemské politiky. Za prospěšné označil třeba ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho amerického protějška Donalda Trumpa, již zmiňovaného Berlusconiho s Masarykem a pochopitelně také muže, jehož stanoviska vyjadřuje a hájí, tedy Miloše Zemana.

Záznam s jeho vystoupením se záhy začal šířit internetem, především pak s kritickými ohlasy. Lidem se nelíbila zejména skutečnost, že připomíná metody kádrování z období komunismu.

Michal Horáček v diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

Michal Horáček v diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

Možnost rozřadit politiky měl o týden později i Michal Horáček. Ten ovšem Soukupovo dělení odmítl, neboť jej označil za “koncept kádrováků a nástěnkářů”. Po skončení úterního vysílání pak moderátorovi předal z recese dárek - stolní hru Malý nástěnkář.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...