Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček řádí na Twitteru. Skoro každý druhý ‚volební‘ příspěvek mířil na Drahoše

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Jak se prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček bere za svého šéfa na na sociální síti Twitter? Dostál svému slovu, že si nebude všímat prezidentových soupeřů v souboji o nejvyšší ústavní funkci v zemi? Jak se změnila jeho aktivita před prvním kolem volby a před jejím finále? Server Lidovky.cz přináší odpovědi na základě analýzy twitterového účtu hradního mluvčího, z níž vzešel takzvaný Index Ovčáček.

V komunikaci navenek je sociální síť Twitter nejdůležitější platformou, kterou Jiří Ovčáček používá. Jeho prostřednictvím informuje o programu prezidenta, názorech hlavy státu či mediálním pokrytí Zemanových aktivit. V době předvolení kampaně ale Ovčáčkův Twitter z valné části slouží i jako podpora, o níž se může prezident v bitvě o další mandát opřít.

Server Lidovky.cz prošel všechny Ovčáčkovy tweety, které vznikly od 24. listopadu loňského roku do 25. ledna. Během prvního zmíněné dne ministerstvo vnitra registrovalo prezidentské kandidáty. Jinými slovy se definitivně určilo, kdo všechno se pustí do klání o Pražský hrad. 25. ledna pak uplynul poslední den, jenž předcházel otevření volebních místností ve druhém kole volby hlavy státu.

Za tu dobu vzešlo z Ovčáčkova Twitteru dohromady 553 příspěvků, necelá třetina z nich se vztahovala k volbám a prezidentské kampani. Ovčáček ve svých tweetech o volbách sdílí především články zpravodajských serverů, záznamy výměny názorů politických aktérů či tweety různých osobností veřejného života.

Přes 70 tweetů o Drahošovi

Do konce prvního kola, které vyvrcholilo 13. ledna, věnoval volbám dohromady 111 příspěvků. 66 z těch, které se vztahovaly ke kampani, vyznělo v zásadě neutrálně. Plných 38 pak mělo souvislost se Zemanovým nejvážnějším soupeřem Jiřím Drahošem. Dalších sedm se pak týkalo jiných prezidentových vyzyvatelů. Z „Ovčáčkova indexu“ jednoznačně vyplývá, koho hlava státu, ústy svého mluvčího, považuje za skutečně relevantního soka.

Ovčáček zpravidla sdílel články o Drahošovi, přičemž hlavního aktéra kriticky glosoval. Případně o expředsedovi Akademie věd v různých variacích psal jako o fíkusu. „Fíkus by četl projev z papíru, napsaný a podstrčený draze placenými poradci. Prezident republiky promlouvá k Poslanecké sněmovně spatra!,“ tweetoval třeba 10. ledna, když v dolní komoře parlamentu řečnil prezident Zeman na podporu kabinetu premiéra Andreje Babiše.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.
Jiří Ovčáček.

Mezi prvním a druhým kolem se týkalo voleb a kampaně 64 tweetů. Ovčáček ale dramaticky znásobil svou pozornost zaměřenou na Jiřího Drahoše. Přestože období mezi oběma koly bylo čtyřikrát kratší než předchozí etapa od registrace kandidátů do završení prvního kola, Drahoš si vysloužil téměř stejný počet příspěvků, celkem 38. Mluvčí například opakovaně zdůrazňoval, že se údajně bojí utkat se s prezidentem v televizních debatách.

‚Nevyjadřuje se jako úředník Hradu‘

„Prezident republiky musí být odvážný a hrdý. Ne estetický a nic neříkající,“ napsal třeba 19. ledna. Ovčáček se přitom loni na jaře zavázal, že se nebude vymezovat vůči Zemanovým soupeřům. „Neplánuji nějaké pravidelné reakce na protikandidáty, myslím si, že mi to ani nepřísluší. Určitě nebudu hanit protikandidáty. V žádném případě,“ slíbil veřejně.

Ovčáčkův index

Metodika k vytvoření Ovčáčkova indexu spočívala v analýze všech příspěvků mluvčího Hradu na jeho oficiálním profilu na sociální síti Twitter @PREZIDENTmluvci.
Ve zkoumaném období od 24. listopadu, kdy ministerstvo vnitra registrovalo prezidentské kandidáty, do 25. ledna, tedy předvečer druhého kole volby, jich bylo 568.
Pro potřebu naší analýzy jsme dělili Ovčáčkovy tweety do tří skupin podle toho, k čemu se vztahovaly: 1) volby a kampaň 2) Zemanovi soupeři 3) Jiří Drahoš. Dohromady bylo těchto příspěvků 171.

Zda narážky na Jiřího Drahoše souzní s jeho veřejným slibem, Ovčáček serveru Lidovky.cz nevysvětlil. „Dobrý den, pane redaktore, nejlepší odpovědí je blog, který Vám zasílám v příloze,“ odpověděl na dotaz. V zaslaném odkazu si jeden z bloggerů serveru iDNES.cz dělal právě v kontextu Ovčáčkových tweetů legraci z údajných nedostatků Jiřího Drahoše.

Drahošův tým Ovčáčkovu aktivitu na Twitteru registruje, ale nepřeceňuje ji. Především soudí, že mluvčí vystupuje ze své role. „Tým vnímá pana Ovčáčka jako úředníka Hradu, který se ale nevyjadřuje jako úředník Hradu,“ sdělila serveru Lidovky.cz Drahošova mluvčí Kateřina Procházková. Ovčáček svou úlohu v minulosti definoval jako trojjedinou: tlumočit stanoviska prezidenta, hájit stanoviska prezidenta a hájit prezidenta. Nicméně minimálně z jeho Twitteru je zřejmá další jeho role: vymezovat se vůči soupeřům prezidenta.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....