27. února 2015 13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček vysvětluje Zemana: Nechtěl urazit vegetariány, ale Hitlera

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Zvláštní dohru má středeční výrok prezidenta Miloše Zemana, který na setkání s vinaři prohlásil: „Smrt vegetariánům a abstinentům“. Na Hrad totiž přišel dopis, v němž se tazatel ptá, jestli je život jeho syna v ohrožení, když spadá do jedné ze Zemanem zmíněných skupin. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka však Zeman cílil na Adolfa Hitlera.

Autor dopisu Jan Koláček se v něm ptá: „Obracím se na Vás se zdvořilou žádostí a prosím o odpověď na dvě otázky. 1) Opravdu prezident takovou větu pronesl? 2) Pokud ano, měl na mysli ty občany, kteří jsou zároveň vegetariáni a abstinenti, anebo ty, kteří jsou buď abstinenty (a)nebo vegetariány? Promiňte, že Vás obtěžuji při Vaší nelehké práci, ale odpověď na tuto otázku je pro mne důležitá - můj syn spadá do jedné z těchto skupin, takže mne pochopitelně zajímá, zda může být jeho život v ohrožení.“

PSALI JSME

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček však Koláčka uklidnil. „Pan prezident měl v tu chvíli na mysli jednoho masového vraha, který byl zapřísáhlým vegetariánem, abstinentem a nekuřákem,“ odepsal mu. Zeman se o Hitlerovi v souvislosti s jeho abstinencí a vegetariánstvím zmiňoval vícekrát, naposledy v České televizi, kde ho srovnával s vášnivým kuřákem a konzumentem alkoholu Winstonem Churchillem.

Jako z Cimrmana

Koláčka však odpověď příliš nepotěšila, spíše pobavila. „Byť ten úsměv je takový hořkosmutný. Masový vrah, zapřísáhlý vegetarián, to je jak z Cimrmana,“ uvedl pro iDNES.cz. Ovčáčkovo vysvětlení prý prezidentův lapsus, kterých je v poslední době příliš mnoho, jen zmírňuje.

Zeman výrok pronesl den po masakru v Uherském Brodě, což pobouřilo Petra Gazdíka z TOP 09. Podle něj není vhodné žertovat den po takové tragédii o smrti. „Lidé tady v okolí jsou tím pobouřeni a říkali mi to i ti, kteří volili Miloše Zemana. A pan Ovčáček by měl přestat dělat z lidí blbce,“ prohlásil Gazdík.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!