Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
20. února 2017 20:16, aktualizováno  20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův mluvčí se pustil do tajemníka Prouzy. Ten možná nahradí Mládka

Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček během tří hodin zveřejnil na Twitteru celkem osm příspěvků k státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi, většina z nich byla přitom kritických.

Právě o Prouzovi se spekuluje jako o nejpravděpodobnějším kandidátovi na nového ministra průmyslu a obchodu od momentu, kdy v pondělí premiér Bohuslav Sobotka oznámil odvolání současného ministra Jana Mládka. Jméno nového kandidáta přitom bude konzultovat právě s prezidentem Zemanem, který bude jmenování příštího ministra podepisovat.

Sám Prouza, který je vládním zmocněncem pro digitalizaci, odmítl pondělní spekulace komentovat. Jako možný kandidát se však mluvčímu prezidenta evidentně nezamlouvá - jeho vztah se zástupci Pražského hradu je dlouhodobě napjatý. Přeli se například kvůli bezpečnostním kontrolám na Hradě, migraci nebo vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra. Jiří Ovčáček pondělní spekulace o nástupci Mládka zprvu nechtěl komentovat.

Svůj názor v průběhu odpoledne přehodnotil a na sociální síti Twitter komentoval jak Prouzovu práci tajemníka tak jeho další aktivity. Soustředil se přitom především na situace, které sám vnímá jako pochybení - včetně Prouzova loňského příspěvku na Twitteru v němž, údajné diváky přihlížející střídání stráží označil za frontu na vstup do Hradu.

Ovčáček upozornil i na Prouzovu údajnou spolupráci s organizacemi, které útočí na prezidenta Zemana.

Mluvčí připomenul také Prouzovo vystoupení na loňském semináři v Lidovém domě a uzavřené společnosti zhruba patnácti členů ČSSD oznámil, že by Česká republika zvládla přijmout až sto tisíc uprchlíků z muslimských zemí. Prezident Zeman přitom v uplynulém roce výrazně vystupoval proti přijímání uprchlíků muslimského vyznání.

Stejným tématům věnoval i svůj další příspěvek.

Reakce na Ovčáčkovu twitterovou smršť na sebe nenechaly dlouho čekat. Mluvčí prezidenta republiky se jim však ironicky vysmívá.

Zbývající dva Ovčáčkovy příspěvky z pondělního odpoledne k Prouzově osobě neobsahovaly žádný komentář - mluvčí přes ně pouze sdílel dřívější články, v nichž se o tajemníkovi vyjadřoval.

Zda bude Prouza premiérem nominován, zatím není vůbec jisté. „Premiér to řekl jasně, jako první to chce říct prezidentovi,“ řekl státní tajemník agentuře ČTK. Na přímou otázku LN neodpověděl.

Na dotaz, zda si dovede představit, že by po něm do ministerského křesla usedl Tomáš Prouza, současný ministr Mládek na pondělní tiskové konferenci odpověděl, že si dovede „představit mnoho věcí“.

Podle informací serveru E15 by se ale na seznamu členů vlády nakonec mohlo objevit jiné jméno - v čele resortu by nakonec mohl objevit i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Schůzka Bohuslava Sobotky s prezidentem Zemanem, kde se o novém ministrovi průmyslu a obchodu bude jednat, je naplánovaná na čtvrteční odpoledne.

Kdo je Tomáš Prouza

Tomáš Prouza, digitální zmocněnec.

Tomáš Prouza, digitální zmocněnec.

  • Datum a místo narození: 30. dubna 1973, Ostrava
  • Vzdělání: vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze - obor mezinárodní politika a diplomacie (titul Ing.) a Open University ve Velké Británii (titul MBA).
  • Současná funkce: státní tajemník pro evropské záležitosti (od února 2014), vládní koordinátor pro digitalizaci (od května 2016)
  • Během studií pracoval v Americké obchodní komoře a v nadaci Patriae; ekonomický editor a šéfredaktor příloh anglického měsíčníku The Prague Tribune (1996-2000); ředitel společnosti provozující finanční portál penize.cz (2000-2004); náměstek ministra financí pro finanční služby, Evropskou unii a mezinárodní vztahy (2004-2007); v roce 2007 působil jako ředitel klientských vztahů a ombudsman Poštovní spořitelny; od července 2007 do prosince 2011 byl členem představenstva a ředitelem pro regulatoriku společnosti Partners, kterou spoluzaložil; od roku 2007 působil také jako expert Světové banky pro finanční služby a ochranu spotřebitele; od listopadu 2012 do ledna 2014 byl hlavním expertem Světové banky pro ochranu spotřebitele na finančním trhu, finanční vzdělávání a dohled nad prodejem finančních služeb.
  • Na ministerstvo Prouzu přivedl v roce 2004 tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Ve své funkci seProuzazapsal především jako bojovník za transparentnější cenovou politiku bank a větší práva spotřebitelů, úpravami legislativy podpořil rozvoj kolektivního investování v ČR.Prouzabyl za zahájení koordinace příprav České republiky na přijetí eura občas označovaný "pan euro". V letech 2008 až 2010 se podílel na přípravě televizního pořadu České televize Krotitelé dluhů. V únoru 2015 vstoupil do ČSSD. Spekulovalo se o něm jako o volebním manažerovi strany pro letošní podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Vedením předvolební kampaně ČSSD byl však pověřen poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. V listopadu 2016 obdržel za práci ve prospěch evropské integrace nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie. Deník Mladá fronta Dnes loni poukázal na to, žeProuzamusí mít od 1. ledna 2016, kdy se na jeho post začal vztahovat služební zákon, bezpečnostní prověrku na stupeň "důvěrné".Prouzačlánek MfD označil za lživý. Deník se podle něj zapojil do předvolební kampaně hnutí ANO proti ČSSD. Podle Strakovy akademieProuzasplňuje všechna zákonem daná kritéria pro výkon své funkce, včetně postupu ve věci bezpečnostní prověrky. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer k tomu v prosinci 2016 uvedl, žeProuzaprochází "standardním bezpečnostním řízením" Národního bezpečnostního úřadu. Server Aktuálně.cz dnes uvedl, žeProuzastáhl svou žádost o udělení prověrky.
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!