25. října 2016 11:40, aktualizováno  15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman je ochoten vyznamenat Bradyho jindy než 28. října. Ten o to ale nestojí

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka ochoten vyznamenat Jiřího Bradyho při vhodné příležitosti. „Jedná se o gesto dobré vůle,“ řekl Ovčáček. Dodal také, že ocenění se nedají vynutit nátlakem. Později upřesnil, že vyznamenávání 28. října je již uzavřeno a prezident Zeman by tak tedy učinil při jiné příležitosti. Podle České televize ale Brady o vyznamenání již nestojí.

Přesné datum, kdy by mohl být Brady vyznamenán, mluvčí neřekl. „Bude se jednat o řadový den. Pan prezident teď celou věc zvažuje,“ řekl Ovčáček.

„Celá tato pseudokauza byla zaviněna lživou informací, že byl někdo vyškrtnut ze seznamu lidí, kteří budou 28. října vyznamenání,“ uvedl Ovčáček.

Manželka Jiřího Bradyho zopakovala postoj svého muže z pondělí. „Při uvážení kontextu celé situace pan Brady o udělení řádu TGM z rukou prezidenta Zemana už nestojí,“ uvedla. Na otázku, zda by svůj postoj změnil, pokud by mu byl udělen třeba Řád bílého lva, tedy nejvyšší české státní vyznamenání, Bradyová dodala, že „v tomto momentě jakékoli ocenění z té strany, ze které měl přijít řád T. G. Masaryka, nepřipadá v úvahu“.

Kromě mluvčího Ovčáčka byl na tiskové konferenci také šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Ten čelil otázkám novinářů, proč byl Brady kontaktován ohledně vyznamenání. „My navrhovaným lidem oznamuje, že jsou navržení,“ řekl Forejt. Dodal také, že informace ohledně vyznamenaných z něj novináři „nevymučí“. Na opakující se dotaz novinářů, jestli volal Bradymu ohledně státního vyznamenání, Forejt neodpověděl. „I kdyby jste mi strhli nehty a svlékli z kůže, tak to komentovat nebudu,“ uvedl šéf hradního protokolu.

Ovčáček také uvedl, že ministr kultury Daniel Herman ohrozil svoji schůzkou Česko-čínské investiční forum. „Ministr Herman byl upozorněn od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i od pana prezidenta, že ohrožuje ekonomické zájmy České republiky,“ řekl Ovčáček. Bližší informace odmítl mluvčí z diplomatických důvodů uvést.

Dodal, že Zeman obdržel informaci, že se tak stalo kvůli Hermanově schůzce s tibetským duchovním. „Aktuálně pan prezident dělá vše pro to, aby se podařilo, navzdory zásahu ministra Hermana, toto fórum uskutečnit zde na Pražském hradě,“ dodal Ovčáček.

V souvislosti s obchodem s Čínou se v posledních dnech rozpoutala v Česku debata. Čínské investice v ČR dosáhly podle Zemana asi 50 miliard korun. Úspěšnost spolupráce zpochybnil například ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Kanadská ambasáda informace o Bradyho vyznamenání neobdržela

Velvyslanectví Kanady, jejíž občanství má Jiří Brady, nedostalo žádnou informaci o tom, že by měl Brady dostat české státní vyznamenání.

České tiskové kanceláři o tom dnes informoval mluvčí velvyslanectví Michael Vlček. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt řekl novinářům, že velvyslanectví cizích států jsou pokaždé předem informována, pokud má jejich státní příslušník dostat české vyznamenání.

„Velvyslanectví Kanady v Praze nebylo nijak oficiálně informováno o ničem, co by souviselo s českými státními vyznamenáními,“ napsal Vlček.

„Mezi letošními vyznamenanými jsou státní občané jiného státu nebo lidé, kteří mají státní občanství České republiky i jiného státu. Velvyslanectví těch zemí jsou dopředu informována o tom, že tito lidé vyznamenání obdrží. Proč? Protože jsou pravidla v některých zemích, která říkají, že občan těch zemí musí mít svolení své hlavy státu, aby vyznamenání cizí země přijal,“ řekl Forejt DVTV.


jkoJakub Kopřiva, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!