Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ovládnutí Nejvyššího soudu se odkládá. Polanský vzal návrh zpět

Česko

  11:26
PRAHA - Poslanec Jiří Polanský (ODS) vzal zpět kontroverzní návrh, který snižoval kvalifikační předpoklady pro soudce a vrcholné funkcionáře Nejvyššího soudu (NS) a umožnil by jmenovat místopředsedu NS bez souhlasu předsedy soudu. Změnu zákona předložil jako pozměňující návrh k novele zákona o obecně prospěšných společnostech jako takzvaný přílepek.

Spravedlnost. foto: Shutterstock

Proti návrhu se ihned postavili někteří poslanci, předsedkyně NS i odborníci. "Návrh v části týkající se Nejvyššího soudu jsem vzal zpátky, protože jeho projednávání se dostalo do roviny, kam podle mě nepatří, protože byl více méně použit k politickému boji před volbami," řekl Polanský.

Doplnil, že jde o jeho vlastní rozhodnutí. "Když jsem viděl ty reakce, tak jsem usoudil, že není důvod to nyní narychlo dávat do programu. Domnívám se, že je naprosto vhodnější, aby se o této věci jednalo až po volbách v nové politické garnituře," dodal Polanský.

V květnu ve sněmovně jeho práce skončí, nevyloučil ale, že pozměňovací návrh předloží někdo jiný. "Lze předpokládat, že budou nějaké úpravy v zákoně o soudech a soudcích i v budoucnu," uvedl poslanec.

Jeho návrh měl umožnit, aby se místopředsedou NS mohl stát soudce z jiného soudu než z nejvyššího. Taková byla doposud praxe. Také by mohl být jmenován na rozdíl od současnosti bez souhlasu šéfa či šéfky NS.

Předsedkyně NS Iva Brožová uvedla, že návrh porušuje princip dělby moci a oslabuje nezávislost soudní moci. Polanský se hájil tím, že chtěl pouze upřesnit pojem jmenování.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat