25. listopadu 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovlivnění europoslanců půjčkami z Moskvy? Už se to děje, míní Polčák

Evropský parlament, Štrasburg Wikimedia Commons | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament, Štrasburg Wikimedia Commons | foto: Česká pozice

PRAHA Francouzským nacionalistům Marine Le Penové poskytla značnou půjčku První Česko-Ruská banka. Strana je tak částečně zavázaná Moskvě. Poslanci této partaje se nyní výrazně zasadili o vyvolání hlasování o důvěře nedávno vzniklé Junckerově komise. „Rusko dělá vše pro to, aby oslabilo sílu sankcí, které jim způsobily citelný hospodářský zásah,“ míní například europoslanec Stanislav Polčák.

Server Lidovky.cz oslovil české europoslance, zda-li se nebojí, že prostřednictvím půjček národním stranám může Moskva ovlivňovat poslance v Evropském parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

Stanislav Polčák (STAN)
“Měla by existovat obecná evropská pravidla pro financování stran. Nemělo by být, aby si ostatní státy platily skupiny poslanců, které budou rozvracet Evropskou unii.

STANISLAV POLČÁK (Spojené síly). Vystudovaný právník je první místopředsedou...

Poslanec Stanislav Polčák

Ovlivňování poslanců se už nyní děje. Někteří maďarští poslanci jsou dokonce stíháni za to, že byli agenty ruských tajných služeb a tímto problémem se musí zabývat evropská legislativa.

Rusko dělá vše pro to, aby oslabilo sílu sankcí, které mu způsobily citelný hospodářský zásah. Přiznám se, že jsem současné komise nebyl úplně skalním příznivcem. Jelikož by ale nevyslovení důvěry Junckerově komisi slavil právě prezident Vladimir Putin, tak jsem jim důvěru dal a ze stejných důvodů nebudu teď hlasovat pro nedůvěru. Pokud budou pan (Jan) Zahradil i (Petr) Mach hlasovat proti, tak poškozují zájem České republiky. Na takové destabilizaci by vydělalo právě Rusko.“

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Petr Mach (Svobodní)
“Na motivy se musíte zeptat té Národní fronty. Já tu iniciativu hlasování o nedůvěře nepodepsal, i když vím, že to podepisovalo hodně lidí z mé frakce. Budu i tak ale hlasovat proti současné komisi. Ani v říjnu jsem nedal důvěru Junckerově komisi, tak moji důvěru ta komise nemá ani teď.

Jestli může ruská půjčka ovlivnit europoslance? To nevím, já žádnou půjčku z Ruska nemám. Tak vám na to nemohu odpovědět. To se zeptejte Le Penové. Ale předpokládám, že ona bude hlasovat z důvodů, které jsou napsané na tom odůvodnění, že nesouhlasí, aby pan Juncker, který sám umožňoval daňové výhody v Lucembursku, byl v komisi, která tyto úniky stíhá.“

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná (KSČM)
“To je velká konspirace. Musím říct, že naše frakce se bude většinou zdržovat hlasování. Já osobně budu pro vyslovení nedůvěry, protože ten jediný argument je problém daňových rájů v Lucembursku. Ty informace o půjčce straně Le Penové jsou pro mě nové. Nemyslím si, že budou mít nějaký vliv na to jejich rozhodování.

Vztahy v mezinárodní politice obecně určují daleko více než komise představitelé jednotlivých států, což jsme se měli možnost přesvědčit v posledních radách. Měli jsem krizi na Ukrajině i v létě, kdy se volila nová a nic zásadního se nestalo. I kdyby komise padla, což si nemyslím, tak by se ve vztahu k Rusku neměnilo nic zásadního.“

jzlJakub Zelenka