Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ovlivnit volbu mohou i noví radní. Zatím jsou tři

Česko

PRAHA Volit nového ředitele ČT v dosavadním složení, anebo počkat na nové kolegy? Takové bylo donedávna dilema předsedy Rady České televize Jiřího Baumruka.

Do půle července má s kolegy vybrat nástupce Jiřího Janečka. Přitom ale ještě dříve, 28. května, skončí mandát pěti radním. Už v březnu přitom rezignoval Josef Jařab.

Rada má mít ze zákona 15 členů, od konce května by se ale mohlo stát, že by zasedala jen v devíti. Pak by šéfa zvolit nemohla - je nutné, aby pro něj hlasovala kvalifikovaná většina, tedy deset lidí. Baumruk a spol. se přitom nemohli spolehnout, že poslanci radu včas doplní novými členy, naposled jim to trvalo skoro rok.

A proto radní přijali časový plán volby ředitele tak, aby mohli rozhodnout ještě ve „starém“ složení.

Už pospíchat nemusejí. Poslanci televizní radu minulý týden doplnili o tři nové členy. Už před rozhodující tajnou volbou na plénu byl favoritem Jaroslav Dědič, bývalý redaktor ČT a pak mluvčí ministerstva financí za Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zvoleni byli i exsenátor ODS Josef Pavlata a pravoslavný kněz Petr Koutný, bývalý náměstek někdejšího ministra kultury Pavla Dostála. Mandát mají šestiletý a nastoupí 29. května.

Tři možné scénáře Do té doby ještě mohou současní radní stihnout ředitele zvolit, podle předsedy Baumruka se do toho ale nepustí.

Nebo „stará“ rada zítra vybere pětici kandidátů, z nichž bude volit obměněný orgán. „Chápu současnou radu, že nechce riskovat, že bude televize dlouhou dobu bez vedení, to ji může výrazně oslabit, viz revoluční roky 2000 a 2001. Na druhou stranu mi přijde logické u toho být,“ říká nový radní Dědič.

Anebo by se s volbou počkalo, až poslanci doplní zbývající tři volná místa v radě - na ně kandidují bývalá hlasatelka Eva Jurinová, režisér Jiří Kratochvíl, ředitel pražské Městské knihovny, skaut Tomáš Řehák a končící radní Jan Prokeš a Dobromil Dvořák. Kompletní obnovená rada by pak podle zákona mohla vybírat až do půlky října. Po odchodu ředitele totiž může ČT tři měsíce vést jeho zástupce, v tomto případě ředitel techniky Rudolf Pop. Pak by podle zákona měla rada vybrat řádného šéfa.

Autor: