19. března 2015 9:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schůzky šéfa rozhlasu s Dbalým? S takovými panáčky se nemá co bratřit, zní z rady

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Peter Duhan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Duhan | foto: Kateřina ŠulováMAFRA

PRAHA Ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan bude muset vysvětlovat podezření, že se pokoušel ovlivňovat veřejnoprávní zpravodajství. Server Lidovky.cz informoval o kontaktech Duhana s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým, aktuálně viněným z korupce.

Dbalý podle svých zápisků měl šéfa rozhlasu dvakrát žádat, aby už stranice o nemocnici kriticky neinformovala. Oslovení radní Českého rozhlasu považují podezření za velmi vážná, jeden z nich dokonce mluví o Duhanově výměně. 

Dbalý chtěl umlčet kritiku, scházel se se šéfem Českého rozhlasu Duhanem

Duhan pouze pro server Lidovky.cz připustil, že se s Dbalým sešel kvůli operaci manželky, lékařův zápisník však ukazuje něco jiného.  „...přes jednohodinovou sekeru na mě v restauraci Sahara čeká Peter Duhan (prozatímní ředitel Čs. rozhlasu). Dobře si rozumíme. Mimo jiné informace o věci se Sehnoutkou a Hikelovou a na závěr potykání s Peterem,“ zní jedna ze zmínek. 

Tehdejší šéfka zpravodajství v Českém rozhlase Hana Hikelová sice tvrdí, že stanice odvysílala všechny materiály týkající se Nemocnice Na Homolce, z jejích slov však lze vyčíst, že ve vedení rozhlasu kvůli tomu minimálně panovalo napětí. „S generálním ředitelem jsme o tom opakovaně jednali, měli jsme na celou kauzu rozdílné názory, nicméně naše podklady byly neprůstřelné,“ řekla serveru Lidovky.cz. 

Server Lidovky.cz se proto obrátil na členy rozhlasové rady: Budou chtít Duhanovo vysvětlení?

Místopředseda rady Jiří Vejvoda
Kdyby se to potvrdilo, šlo by opravdu o silnou kávu. Neumím si představit, že by se téma na dalším jednání rady nezvedlo. Budeme zjišťovat, zda ovlivňování někdo z rady může potvrdit a zda se to na vysílání nějak projevilo. S těmito panáčky se nemá šéf veřejnoprávního média bratřit, to je strašně neetické.

Dbalý - diář

Místopředseda rady Petr Šafařík
Samozřejmě se na to budu Petera Duhana ptát, pokládám tuto věc za krajně důležitou. Jsem zvědav, co na to řeknou ostatní kolegové.

Radní Ivan Tesař
Ptát se samozřejmě budu, a to na nejbližším předsednictvu, které je příští týden. Pokud by byla pravda o ovlivňování obsahu vysílání, považoval bych to osobně za velice vážně pochybení ze strany pana ředitele.

Radní Tomáš Kňourek
Pokud by se tato informace ukázala pravdivou, měli bychom začít uvažovat o novém generálním řediteli.

  • 13Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz